Орбан повторно ги кочи санкциите на ЕУ кон Русија

Сподели со своите пријатели

Унгарија уште еднаш се покажува како кочничар кога станува збор за санкциите на ЕУ против Русија – овој пат со залагањето тројца руски олигарси да бидат отстранети од списокот со санкции.

Loading...

ЕУ има рок до 15 септември да ги обнови своите мерки против поединци санкционирани од избувнувањето на руската војна во Украина или ќе истечат.

Во рамките на блокот, ова продолжување се сметаше за техничка формалност, како што беше случајот со претходните санкции против Русија поради војната во Украина во 2014 година.

Но Унгарија го отежнува тоа. Будимпешта побара отстранување на тројца руски државјани од списокот на санкции на ЕУ, изјавија четворица дипломати и официјални претставници на ЕУ кои побараа анонимност, пренесува Политико.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гроси: Заштитна зона околу Запорожје е единственото решение

Овој потег ги налути другите земји на ЕУ, кои имаат горчливи сеќавања за попречувањето на забраната за увоз на руска нафта во ЕУ од страна на унгарскиот лидер Виктор Орбан на почетокот на оваа година.

Да потсетиме дека Орбан се спротивстави и на санкциите на ЕУ против рускиот патријарх Кирил, кој на крајот беше санкциониран.

Според зборовите на двајца дипломати, Орбан шпионира тројца руски бизнисмени – Алишер Усманов, Петр Авен и Виктор Рашников.

Усманов го стекна своето богатство во рударството и инвестициите и е поранешен акционер на фудбалскиот клуб Арсенал.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шестмина убиени во пукање во училиште во Русија

Авен е бизнисмен и политичар кој ја водел најголемата комерцијална банка во Русија.

Рашников е милијардер кој своето богатство го стекнал продавајќи железо и челик.

Портпаролот на унгарската влада Золтан Ковач изјави дека ЕУ ќе донесе заедничка одлука за списокот со санкции.

„Списоците за санкции на ЕУ постојано се ревидираат и секогаш постои загриженост дека вклучувањето на одредени лица или субјекти на списокот со санкции не е доволно оправдано“, напиша тој на Твитер.

Унгарија, исто така, побара од ЕУ да го прошири исклучокот од санкциите за хуманитарна помош. Ова предизвика страв меѓу другите земји од ЕУ дека Будимпешта сака да направи дупки во санкциите на ЕУ во време кога Европската комисија се обидува да ги заостри правилата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британски генерал: Русите го немаат она што е потребно за брзо да се мобилизираат

Претставниците на ЕУ на денешната средба треба да разговараат за војната во Украина. Иако проширувањето на списоците со санкции формално не е на дневен ред, барањата на Унгарија дефинитивно ќе бидат покренати за време на разговорите, со оглед на негодувањето што тие веќе го предизвикаа, велат дипломатите.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.