Орбан оди кај Трамп по самитот на НАТО

Сподели со своите пријатели

Унгарскиот премиер Виктор Орбан утре ќе се сретне со поранешниот американски претседател Доналд Трамп, пишува Тајм повикувајќи се на неименувани, но информирани извори.

Loading...

Орбан може да отпатува во одморалиштето на Трамп Мар-а-Лаго во Флорида по самитот на НАТО во Вашингтон, каде сојузниците го потврдија „неповратниот“ пат на Украина до членство, како и 43 милијарди долари финансирање за следната година.

Претходно, унгарскиот лидер во својата „мировна мисија“ ги посети Украина, Русија и Кина.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на неговата посета на Киев го отфрли предлогот на Орбан за прекин на огнот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Блинкен: На Иран му требаат до две недели да произведе материјал за нуклеарно оружје

Орбан е во добри односи со Путин и Трамп

Со години Орбан има одлични односи со конзервативците во САД и тој е единствениот европски лидер кој е отворено пријателски настроен кон Кремљ.

Од почетокот на руската инвазија во неколку наврати зборуваше високо за Трамп, пофалувајќи го како „човек на мирот“.

Претседателскиот кандидат на Републиканската партија во неколку наврати изјави дека може да ја заврши руската војна во рок од 24 часа доколку биде избран за претседател, без да прецизира чекори за постигнување мировен договор меѓу Киев и Москва.

Трамп не побарал од Орбан да ја постави основата за мировен договор меѓу Украина и Русија, изјави еден од изворите за Time, опишувајќи ја утрешната посета како „понеформална“.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гренел: Ако победи Трамп, ЕУ ќе мора да го реши конфликтот во Украина

Орбан во март: Трамп ќе престане да ѝ помага на Украина доколку биде избран

Унгарскиот премиер во март изјави дека Трамп ќе престане да ја финансира Украина доколку повторно биде избран за претседател.

Поранешниот американски претседател долго време ја критикуваше американската помош за Украина, а како републикански кандидат за претседател, неговото влијание значително придонесе за повеќемесечниот ќор-сокак во Конгресот во врска со американската помош за Украина.