Опасни предизвици кружат по социјалните мрежите, младите се повредуваат за да бидат во ТРЕНД! (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Некогаш, Енди Ворхол пророчки рече дека во иднина секој ќе ги има своите 15 минути слава, а бидејќи таа реченица датира од крајот на шеесеттите години на минатиот век, многу е јасно дека големиот уметник знаел што зборуваше за.

Loading...

Сведоци сме дека се почесто младите, понекогаш и децата, прават разни бизарни работи на социјалните мрежи за да привлечат внимание и да станат популарни бидејќи таа популарност е поврзана со успехот и парите.

Измислуваат ментални болести, јадат апчиња за перење алишта, се задушуваат, консумираат големи количини цимет, лижат сладоледи низ продавниците и потоа ги враќаат во фрижидерите… списокот е бесконечен и често завршува трагично.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Постојат коментари кои ТикТок никогаш нема да ви ги објави

Најстрашното е што сите овие предизвици не се нималку наивни и многумина можат да доведат до смрт, а последниот е трагичната смрт на малиот Арчи од Велика Британија кој беше исклучен од уредот бидејќи ТикТок предизвика т.н. затемнувањето тргна наопаку

Младите од Србија не се исклучок, а последното е лајв на Инстаграм на кој дечко му крши чинии по глава, друг виси на тераса, а трет прави склекови со нож во уста. Зошто? Тешко е да се одговори без да се испреплетуваат многу фактори и работи, но секако тој што прво паѓа во очи е елементот на шок и бизарност.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД дополнително го ограничуваат извозот на чипови во Кина

Зошто некој би се изложил на ризик, особено на социјалните мрежи? Да се ​​види. Овде се изедначуваат „гледањето“ и популарноста затоа што нема вистинска корист, освен евентуално посериозни повреди, што е трагично.

Никој нема да забележи дека некој паднал од тераса, се избодел со нож или скршил чинија на главата, па дури и да види дали на таков човек ќе му се даде сериозна шанса за некаков напредок? Нема.

Кога ќе го погледнете сето ова, никој не победува, младиот човек се повреди, публиката гледаше и „неговата слава“ траеше до крајот на неговиот лајв бидејќи, за жал, некој ќе смисли нешто друго за 15 минути.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Маск повторно го сака Твитер, акциите на компанијата скокнаа!