ОН се загрижени дека Кина и Русија ѝ помагаат на Северна Кореја

Сподели со своите пријатели

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин изјави денеска дека земјите-членки на ОН кои го спроведуваат корејскиот прекин на огнот се загрижени дека Кина и Русија ѝ помагаат на Северна Кореја да ги зголеми своите воени капацитети дозволувајќи му на Пјонгјанг да ги избегне санкциите на ОН.

Loading...

Остин разговараше со министрите за одбрана на 17-те земји кои ја сочинуваат Командата на ОН (UNC), телото што го надгледува прекинот на огнот, на состанокот во Јужна Кореја.

„Длабоко сме загрижени што НР Кина и Русија ѝ помагаат на КНДР да ги зголеми своите капацитети овозможувајќи и да ги избегне санкциите на Советот за безбедност на ОН“, рече Остин, мислејќи на Народна Република Кина и Демократска Народна Република Кореја, која е севернокорејска официјално име.

„Загрижени сме и поради неодамнешното зголемување на воената соработка меѓу Русија и КНДР“, рече тој.

Вашингтон ја обвини Северна Кореја за снабдување на Русија со воена опрема за војната со Украина, а Москва за обезбедување техничка воена поддршка на Северна Кореја.

Кина: Се придржуваме до меѓународните обврски

Северна Кореја и Русија негираа дека се занимаваат со оружје, но лидерите на тие земји се обврзаа на поблиска воена соработка на состанокот во септември на истокот на Русија.

Кина, најблискиот сојузник на Северна Кореја, рече дека се придржува до меѓународните обврски.

Денеска, ООН треба да ја обнови својата заклетва дека ќе одговори на секоја агресија од Северна Кореја и да прифати заедничка изјава за единствен одговор во случај на „избувнување“ на Корејскиот полуостров, рече јужнокорејскиот министер за одбрана.

Loading...

Министерот за одбрана Шин Вон-сик рече дека Пјонгјанг е предупреден да не презема никакви агресивни потези, посочувајќи дека за разлика од 1950 година, кога изби Корејската војна, Северна Кореја сега е членка на Обединетите нации.

„Ако Северна Кореја некогаш повторно го нападне Југот, тоа ќе биде контрадикторно, бидејќи тоа би значело дека членка на ОН ја нападнала командата на ОН“, рече Шин на состанокот.

„Ако земјите кои ја поддржуваа Северна Кореја за време на Корејската војна повторно се обидат да помогнат, тие земји заедно со Северна Кореја ќе бидат казнети од меѓународната заедница.

Северна Кореја: UNC е алатка на Америка за конфликт

Кина и СССР ја поддржаа Северна Кореја во борбата против земјите-членки на ОН предводени од САД. Кина и Северна Кореја се страни во примирјето со UNC.

17-те земји-членки на UNC, вклучувајќи ги САД, Велика Британија, Австралија и Турција, испратија војници и медицинска помош за време на Корејската војна од 1950 до 1953 година.

UNC, основана во 1950 година, имаше задача да го врати мирот и да спроведе прекин на огнот и да биде канал за комуникација со Северна Кореја.

На чело е американски воен командант со седиште во Јужна Кореја.

Вчера, Северна Кореја го нарече УНЦ „американска алатка за конфликт“ што нема никаква врска со ОН и „нелегална воена организација“ која треба да се распушти доколку сака да се спречи нова војна на Корејскиот полуостров.

Loading...

Во понеделникот, Остин и Шин се согласија да го ревидираат билатералниот безбедносен договор кој има за цел да се спротивстави на севернокорејските нуклеарни и ракетни закани.

Министрите за одбрана, исто така, се согласија да ги засилат заедничките вежби и да соработуваат со Јапонија со цел да се спротивстават и подобро да се подготват за секој севернокорејски напад.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Северна Кореја можете да ги прочитате ТУКА.