ОН не можат да ги утврда одговорните за нападите на Запорожје

Сподели со своите пријатели

Обединетите нации не можат да ги идентификуваат одговорните за нападите на нуклеарната централа Запорожје (ЗНПП), изјави Фархан Хак, заменик портпарол на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Loading...

„Па, ние немаме можност да ги утврдиме нападите. Сакаме сите напади да запрат“, рече тој, додавајќи дека ја споделува загриженоста на генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси и го поддржува неговиот повик до сите страните да ги прекинат сите конфликти околу централата, објави ТАС С.

Руското Министерство за одбрана претходно објави дека украинските војници го продолжиле гранатирањето на нуклеарната централа Запорожје по двомесечна пауза.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Екстремна германска десница планирала државен удар, апсења низ земјата

Само на 19 и 20 ноември, според Русите, врз објектот биле истрелани најмалку 25 гранати.

Сепак, украинската администрација на нуклеарната централа Запорожје соопшти дека зад гранатирањето на централата стојат руски сили, што е спротивно на тврдењата на Москва дека артилериските напади ги извршиле украинските сили.

МААЕ: НЕ Запорожје е безбедна и покрај гранатирањето

Украинската нуклеарна централа Запорожје, која е под руска контрола, е безбедна и покрај гранатирањето викендов кое предизвика голема штета, соопшти Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) откако нејзините експерти го обиколија објектот.

Потврдено е дека и покрај силното гранатирање, клучната опрема останала недопрена и нема загриженост за нуклеарната безбедност, се вели во соопштението на МААЕ, пренесено од Ројтерс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Столтенберг: Русија започнува голема офанзива напролет

Во неделата МААЕ го осуди нападот на нуклеарната централа Запорожје и побара од оние што стојат зад нападот веднаш да го прекинат.

Loading...

Нуклеарната централа во Запорожје е најголемата нуклеарна централа во Европа, а Русија ја презеде контролата врз неа на крајот на февруари.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.