ОН: На секои четири секунди во 2021 година умираше по едно дете

Сподели со своите пријатели

Се проценува дека околу пет милиони деца починале во 2021 година пред да наполнат пет години, според податоците на ОН објавени во вторникот, пренесува агенцијата Хина повикувајќи се на ДПА.

Loading...

Најновите проценки објавени од Меѓуагенциската група на ОН за проценки на детска смртност (UN IGME), исто така, покажуваат дека 2,1 милион деца и млади на возраст од пет до 24 години починале во истиот период, што е еквивалентно на една смрт на секои 4,4 секунди.

Специјалниот извештај на групата на ОН, исто така, открива дека 1,9 милиони бебиња биле родени мртви во 2021 година.

Многу од овие случаи можеле да се избегнат со подобра здравствена заштита, се вели во извештајот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  20 загинати во две сообраќајки во Нигерија

„Таква раширена и спречена трагедија никогаш не треба да се прифати како неизбежна“, рече Видја Ганеш од УНИЦЕФ.

„Напредокот е можен со посилна политичка волја и насочени инвестиции во еднаков пристап до примарна здравствена заштита за секоја жена и дете.

Драматично предупредување

Иако работите се подобрени севкупно од 2000 година – со глобалната стапка на смртност до пет години опадна за 50 отсто, пад од 36 отсто на стапката на смртност кај постарите деца и младите и 35 отсто намалување на стапката на мртвородени деца – „напредокот е значително намалени од 2010 година“, се вели во соопштението на ОН.

ИГМЕ на ОН предупредува дека приближно 59 милиони деца и млади луѓе ќе умрат пред 2030 година доколку „не се преземат брзи мерки за подобрување на здравствените услуги“.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Трамп: Бајден нѐ доведе до работ на Трета светска војна