Олаф Шолц сака да го укине ветото во ЕУ

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц се залага за мнозинство гласови за надворешната политика и даночните прашања во Европската унија за да се спречи блокот да биде „парализиран“ од поединечните државни вета додека се подготвува да ги пречека новите членки.

Loading...

Во својот говор во Прага, Шолц истакна дека Германија е посветена на проширувањето на ЕУ, нагласувајќи дека земјите од Западен Балкан, како и Украина, Молдавија, а можеби и Грузија, треба да станат дел од блокот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ураганот Иан нова катаклизма што ги зголемува цените

Сепак, во „оваа проширена Унија, разликите меѓу земјите-членки ќе растат со политичките интереси, економското влијание и системот за социјално осигурување“, рече Шолц.

– Онаму каде што денес се бара едногласност, ризикот една земја да го искористи своето вето и да ги спречи сите други да напредуваат се зголемува со секоја дополнителна земја-членка. Затоа предложив постепена транзиција кон мнозинско гласање околу заедничката надворешна политика, но и во други сектори, како даночните прашања – додаде тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Австрија воведе гранична контрола кон Словачка