28.10.2019 15:13

Од полноќ нови цени на нафтените деривати

Facebook Twitter Google+

Дел од нафтените деривати од ноќеска ќе се продаваат по повисоки цени, а други ќе останат непроменети.

Како што одлучи Регулаторната комисија за енергетика денеска, цените на „ЕУРОСУПЕР БС-95“ и „ЕУРОСУПЕР БС-98“ се зголемуваат за половина денар, а дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство остануваат со непроменети цени.

loading...

Тоа значи дека од полноќ „ЕУРОСУПЕР БС-95“ ќе се продава по цена од 67 денари за литар, а „ЕУРОСУПЕР БС-98“ по цена од 69 денари за литар.

Дизелот и понатаму ќе се продава по истата цена, односно 62 денари за литар, а малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство ќе изнесува 50,50 ден/лит.

Цената на мазутот се намалува за 0,122 ден/кг и ќе се продава по цена од 32,832 ден/кг.

Зголемувањето на бензините, како што се наведува во одлуката на Регулаторната комисија, се должи на покачувањето на цената на нафтнените деривати на светските пазари во изминатиот седумдневен период.

Оваа цена ќе важи до следниот понеделник.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments