Облачно за Денот на независноста – град и грмежи следниот ден

Сподели со своите пријатели

За време на прославата на Денот на независноста нè очекува променливо облачно време со сончеви периоди и со повремен локален и краткотраен дожд, проследен со ретки грмежи, особено во  јужните и југоисточните делови на земјава, јавува УХМР.

Loading...

Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен прваец, долж Повардарието повремено ќе се засилува.

Температура во земјава наутро ќе биде во интервалот од 8 до 16, а највисоката дневна од 23 до 31 степен. УВ  индексот ќе има вредност 6.

 В среда кон крајот на денот и в четврток нашава земја ќе да биде под влијание на влажен бран од  Медитеранот.

Обилни врнежи од дожд се очекуваат в четврток преку денот кои ќе бидат проследени со грмежи и со засилен ветер, наместа е можна појава на град и силни електрични празнења и силен ветер, локално во форма на невреме.

Во западните и југозападните делови на земјава врнежите ќе бидат пообилни, наместа се очекува да наврнат над 30 l/m2 воден талог.

 


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.