Објавил интимни слики од бившата: Сега треба да ѝ плати милијарда долари

Сподели со своите пријатели

Човек од Тексас кој ја малтретирал својата поранешна девојка на интернет и објавувал интимни фотографии од неа на социјалните мрежи мора да и плати отштета од 1,2 милијарди долари, одлучи судот.

Loading...

Една жена рече дека нејзиното поранешно момче објавува интимни фотографии од неа на интернет без нејзина согласност.

Ова се фотографии направени од камери во куќата во која живеела жената, а тој ги објавил на лажни профили на социјалните мрежи.

Во објавите тој ги означил пријателите, семејството и работодавците на жената, пишува Гардијан.

Фотографиите ги испратив по е-пошта

Овој човек отворил и веб-страница и преку неа објави јавно достапни документи на Dropbox со фотографии.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Доаѓа бурата „Офелија“, може да предизвика опасни поплави: Америка во страв!

Покрај тоа, тој испратил и интимни фотографии од бившата по електронска пошта.

Таа го тужела, а мажот не се појавил во судот, не ангажирал адвокат и не одговарал на судските покани за судење.

Loading...

Адвокатите на жената побарале на нивниот клиент да и биде исплатена отштета од 100 милиони долари.

Тие за „Вашингтон пост“ изјавија дека полицијата не одговорила на повеќекратните пријави на жената за вознемирување од страна на нејзиното поранешно момче, поради што таа ја поднела граѓанската тужба.

„Поради злоупотреба на бившиот размислувала за самоубиство“

Од 2015 година, законот во Тексас го прогласи за кривично дело споделувањето интимен визуелен материјал без дозвола на тоа лице и со намера да му наштети.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ИНЦИДЕНТ НА АЕРОДРОМ: Бесен патник дивеел, го нападнал персоналот, а потоа серасекол по градите (ВИДЕО)

Ова е познато како „одмаздничка порно“. Доколку сторителот на ваквото кривично дело биде прогласен за виновен на суд, може да биде казнет со затвор до една година и парична казна до 4.000 долари.

Четириесет и осум американски држави имаат слични закони против одмазднички порно, но не е јасно колку често се спроведуваат законите.

Во тужбата се наведува дека парот се разделил во 2021 година. Жената се вратила во округот Харис за да живее со нејзината мајка.

Нејзиното поранешно момче ги чувало информациите за најавување за нејзината е-пошта и сметките на социјалните мрежи и добил пристап до системот за безбедносна камера на нејзината мајка.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Почина поранешниот италијански претседател Џорџо Наполитано

Така ги добил нејзините интимни фотографии.

Loading...

Кога објавувал фотографии на интернет, мажот ги означил пријателите и семејството, нејзиното работно место и теретаната.

Адвокатите на жената изјавија за „Вашингтон пост“ дека поради вознемирувањето таа има самоубиствени мисли и дека и е дијагностициран ПТСД.

„Благодарни сме што поротата зазеде силен став против грозоморното однесување на обвинетиот и против злоупотребата базирана на фотографии“, рече адвокатот Бредфорд Гилд.