Објавени нови проценки за бројот на убиени и ранети Руси

Сподели со своите пријатели

Според некои американски проценки, бројот на руските жртви може да достигне 188.000 од почетокот на инвазијата.

Loading...

Бројката наводно била откриена за весникот Суна на вчерашниот самит во воздухопловната база Рамштајн во Германија.

Новинарите ги припишуваат тие бројки на американски „одбранбени извори“.

Таа бројка треба да ги вклучува и ранетите, а не само загинатите.

Американскиот генерал Марк Мајли ги спомна загинатите руски војници.

Тој рече дека Русија претрпе „огромна количина на жртви… многу повеќе од 100.000“.

Се верува дека овие бројки ги вклучуваат руските сили и платеничката група Вагнер, која работи за Русија.

Украина, од друга страна, ја претстави бројката од 120.126 убиени Руси и уште 860 убиени во петокот.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шојгу: Руската офанзива во источна Украина се одвива успешно

Овие бројки не се независно потврдени и се разликуваат од руските официјални бројки, кои се значително пониски.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.