Објавен разговор на руски војник кој го пцуе Путин и неговите одлуки

Сподели со своите пријатели

Украинската разузнавачка служба објави нов разговор на руски војник кој се противи на делумна мобилизација и го пцуе рускиот претседател Владимир Путин.

Loading...

Човек кој е идентификуван како руски војник зборува за „е*ен“Путин и се потсмева на мобилизацијата.

Четириминутниот разговор е снимен еден ден откако Путин го потпиша новиот закон со кој се наметнуваат долги затворски казни за сите војници кои одбиваат да се борат.

„Што ќе правиме? вели жената на видеото која изгледа дека е сопруга или девојка на војникот.

„Не знам. Мора да бидам ранет. Претходно се зборуваше дека од овде заминуваат само ранети или мртви. Сега тоа не е ебана шега“, одговорил војникот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лавров: Нема да има обнова на претходните односи со Западот

Тој потоа се распрашува за „срање“ говорот на Путин до нацијата, за кој рече дека слушнал дека вклучува некои наводно „утешни зборови“.

Женско лице ја пренесува веста за најавата за делумна мобилизација за засилување на војниците во Украина, но рускиот војник не е задоволен од таа информација.

Наместо тоа, тој вели дека е сигурен дека војниците на теренот само ќе замрзнат поради плаќањето бидејќи наскоро „половина од Русија ќе биде тука“ и владата нема да може да го плати она што го ветила.

Loading...

„О, да, делумна мобилизација. Поздрав до сите – утре одите во војна“, вели војникот.

Личноста со која разговараше се чини дека размислува на ист начин. „Па, Жен, тоа е само шоу, тие те третираат како топовско месо“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лукашенко: Украина го користи секој изговор за да го вовлече НАТО во конфликт

„И сè уште не нарекуваат срам… Сето тоа е поради нас. Првично планот беше операцијата да трае неколку дена и толку, а еве скоро осум ебани месеци подоцна“, вели тој.

„Ако по сето ова срање не ми дадат привилегии и медали, ќе одам против државата и ќе се приклучам на опозицијата“, вели војникот, наведувајќи дека треба да се разболи за да го напушти бојното поле.

„Ако имам среќа, ќе добијам пневмонија и ќе заминам“, вели тој, додавајќи дека се надева дека ќе биде ранет бидејќи ранетите го напуштаат бојното поле со солзи радосници, пишува „Дејли бист“.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.