Нови телефони и уште неколку изненадувања: Што ќе покаже Самсунг денес?

Сподели со своите пријатели

Корејскиот производител ќе ги претстави најновите уреди од премиум портфолиото на Galaxy S на 14 јануари во 16 часот.

Loading...

Samsung веќе некое време најавува голем настан што ќе се одржи денес во 16 часот. Galaxy Unpacked е веќе традиционална техно презентација во која корејскиот производител ги демонстрира најновите уреди од добро познатото портфолио на Галакси, како и голем број додатоци кои ќе се продаваат заедно со нив. Во 2021 година, сепак, нè очекуваат неколку потенцијални изненадувања.

Нѐ очекуваат три нови Galaxy

Официјалното име на годинашната линија на премиум смартфони е Samsung Galaxy S21. Очекуваме да видиме три уреди, 6,8-инчен Galaxy S21 Ultra, 6,2-инчен Galaxy S21 и 6,7-инчен Galaxy S21 Plus. Упатените наведуваат дека премиум ултра, покрај најголемиот екран, ќе има низа предности како што се најсилната батерија и најмоќни модули на камерата, како и поддршка за дигиталното пенкало.

 

 

Нова генерација на дигитални фотоапарати

Loading...

Што се однесува до камерите, Ultra ќе има четири, вклучително и телефото камери со тројни и десет пати телефото леќи. И двете телефото камери, наводно, ќе имаат оптичка стабилизација и резолуција од 10 мегапиксели. Телефон може да дојде и со препознатливиот „зум простор“ на Samsung за 100 пати, што го сретнавме минатата година во Galaxy S20.

Што се однесува до другите две камери, не чекаат камера со широк агол од 108 MP и ултра широк агол од 12 MP. Камерата од 40 MP ќе биде одговорна за супер селфиња. Конечно, Верге го наведува автоматскиот фокус со помош на ласер, што го сретнавме во ланскиот Note Ultra.

Најзабележлива разлика помеѓу S21 и S21 Plus е помалиот модул на фотоапаратот. Двата телефони доаѓаат со широк агол камера од 12 MP, ултра широк агол од 12 MP, како и телефото леќа со 64 MP. Двата телефони наводно ќе имаат селфи камера од 10 MP.

Пристигнува поддршка за S Pen

Со пенкалото, една од главните карактеристики на премиум уредот Galaxy Note е да ја изгуби својата ексклузивност оваа година и да стане компатибилна со Galaxy Ultra. Инсајдер најавува дека најголемиот уред од серијата Galaxy S ќе може да работи со пенкало, што има некаква смисла ако го земеме предвид екранот со адаптивна брзина на освежување од 120 Hz и дијагонала од масивни 6,8 инчи лесно може да послужи како минијатурна таблета за белешки и цртање.

Доаѓаат и нови слушалки

Како и во изминатите неколку години, Samsung речиси сигурно ќе претстави нов пар безжични слушалки. Galaxy Buds оваа година се направени за да се натпреваруваат со поскапиот Apple AirPods Pro, а според упатените, тие доаѓаат со активно намалување на бучавата и батерија која обезбедува осумчасовно безбедно работење.

 

Loading...

 

Нема да има нов полнач

Скоро целосно е сигурно дека Samsung ќе ги следи стапките на Apple оваа зима и ќе ги продава најскапите модели без полнач.  Ако научивме нешто од изминатите неколку години, тоа е дека трендовите што ги „поставува“ Apple, колку и да се непопуларни, многу често се следат и во останатата индустрија.

Galaxy Smart Tag

Samsung исто така, велат упатените, ќе воведе приврзок што се поврзува со уредот преку Bluetooth и потоа ја споделува неговата локација. Ознаката изгледа како мал квадрат со заоблени агли и прстен на кој може да се прикачат работи како клучеви од автомобил или стан.

Како да се следи презентацијата?

Сè што наведовме,  е потврдено. Но, постои можност корејскиот производител да не изненади со нешто што внимателно го скри и што љубопитните сè уште не успеале да го откријат.

Loading...

Samsung официјално ќе ги претстави новите уреди и додатоци денес во 16 часот, а целата работа може да се следи преку YouTube или официјалната веб-страница на Samsung.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *