Нобеловата награда за мир за 2020. ја доби Агенцијата за храна на ОН

Сподели со своите пријатели

Агенцијата за храна и лекови на Обединетите нации (СФП) (Светска програма за храна) ја доби годинашната Нобелова награда за мир поради глобалната борба против гладот, соопшти денеска Нобеловиот комитет.

Loading...

Наградата од 1,1 милион долари ќе му биде доделена на претставник на лауреатот на свеченост на 10 декември во Осло.

Во трката за оваа престижна награда годинава имаше 318 кандидати, од кои 211 индивидуалци и 107 организации.

-Ова е момент на гордост за Светската програма за храна (СФП), изјави Томсон Фири, портпарол на агенцијата на ОН, откако организацијата беше прогласена за добитник на Нобеловата награда за мир во 2020 година.

„Оваа година ние ги надминавме повиците да одговориме на обврските“, бидејќи СФП ја одржуваше меѓународната помош и покрај пандемиските карантини и транспорни блокади, изјави Фири на брифинг со новинарите во Женева, пренесе ДПА.

Сашко Димевски


Leave a Reply