„Њујорк тајмс“: Путин истура милиони низ светот

Сподели со своите пријатели

Русија тајно дала најмалку 300 милиони долари на политички партии, функционери и политичари во повеќе од 20 земји од 2014 година и планира да префрли уште стотици милиони, со цел да изврши политичко влијание и да влијае на изборите, се вели во резимето на Стејт департментот.

Loading...

Русија веројатно дала многу повеќе од она што беше откриено, се наведува во документот.

„Кремљ и неговите полномошници ги префрлија сите ресурси во обид да го обликуваат надворешно политичкото опкружување во корист на Москва“, се наведува во документот.

Во него се додава: „САД ќе користат официјални комуникациски канали со целните земји за да споделуваат сè уште класифицирани информации за руските активности насочени кон нивното политичко опкружување“.

Документот на Стејт департментот беше испратен како депеша до американските амбасади ширум светот во понеделникот за да се сумираат точките на разговор на американските дипломати во разговорите со странски претставници, пишува Њујорк Тајмс.

Нед Прајс, портпарол на Стејт департментот, на прес-конференција во вторникот потврди дека наодите за Русија се резултат на работата на американските разузнавачки агенции.

Тој додаде дека руското мешање во изборите е „напад врз суверенитетот“, слично на руската војна против Украина.

„За да се бориме против ова, на многу начини мораме да го ставиме под рефлекторите“, рече тој.

Loading...

Документот на Стејт департментот и објавувањето на некои од разузнавачките наоди, претставуваат првични напори на администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден да користи разузнавачки информации за да го открие степенот на руското мешање во глобалните политички процеси и избори и да ги собере другите нации за помогне во борбата против него.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Дали САД би можеле да знаат ако Русија подготвува нуклеарен напад?

Американските разузнавачки агенции утврдиле дека Русија се мешала во претседателските избори во САД во 2016 година во корист на Доналд Трамп, републиканскиот кандидат кој ја победи Хилари Клинтон.

Методите вклучувале сајбер операции за ширење дезинформации на интернет.

Американските разузнавачки претставници, исто така, открија дека рускиот претседател Владимир Путин ја одобрил кампањата во обид да влијае на кампањата на Џозеф Бајден кога тој се кандидираше за функцијата против Трамп во 2020 година.

Новиот документ тврди дека низа руски агенции и поединци спроведуваат глобални операции, вклучувајќи ја Федералната служба за безбедност и други безбедносни операции, како и деловни личности.

Во документот се наведени блиските соработници на Путин, Евгениј Пригожин и Александар Бабаков (кој исто така има српско државјанство), како вклучени во кампањи за влијание или мешање.

Во април, Министерството за правда го обвини Бабаков, кој исто така е руски пратеник, и двајца руски државјани за заговор за кршење на санкциите и заговор за извршување визна измама.

Русите плаќаат во готовина, криптовалути, електронски трансфери на средства и раскошни подароци, се вели во документот.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Што го чека сега југоистокот на Украина по руското анектирање?

Тие преместуваат пари низ широк спектар на институции за да го заштитат потеклото на финансиите.

Тука спаѓаат институции како што се фондации, организирани криминални групи, политички консултанти, шел компании и руски државни претпријатија.

Парите се даваат и тајно преку сметките и ресурсите на руската амбасада, се наведува во документот.

Во една азиска земја, рускиот амбасадор му дал милиони долари во кеш на претседателски кандидат, се вели во документот.

Американските агенции, исто така, открија дека Русија користела лажни договори и гранатирани компании во неколку европски земји во последните години за да им дава пари на политичките партии.

„Русија се потпира на државните претпријатија и големите фирми за тајно пренесување средства во голем број региони, вклучително и Централна Америка, Азија, Блискиот Исток и Северна Африка, како и фондации кои се особено активни низ Европа“, се вели во извештајот.

Од минатата година, се вели во документот, руска деловна личност се обидува да користи проруски тинк-тенкови во Европа за да ги поддржи екстремно десничарските националистички партии.

Во документот се предупреди дека во наредните месеци Русија би можела да го искористи својот „алатник за прикриено влијание“, вклучително и тајно политичко финансирање ширум светот, за да се обиде да ги поткопа санкциите предводени од САД против Русија и „да го одржи своето влијание во овие региони во услови на војна во Украина“.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин го честиташе Денот на државноста на Кина

Иако американските разузнавачки агенции со години го проучуваат руското мешање и влијание во изборите, проверката на разузнавањето беше наредена летово од високи функционери на администрацијата, изјавија американски официјални лица. Ревизијата не го испита руското мешање во американските избори, се вели во извештајот.

Официјални лица велат дека една од целите на американската кампања за откривање детали за руското политичко мешање и влијание е да се зајакне демократската отпорност ширум светот, столб на надворешната политика на Џо Бајден.

Резимето на Стејт департментот ги прикажува мерките што САД и земјите партнери би можеле да ги преземат за да ги ублажат кампањите за политичко влијание на Русија, вклучително и наметнување економски санкции и забрани за патување на познати „финансиски актери“.

Исто така, препорача земјите да го координираат споделувањето разузнавачки информации, да го подобрат скринингот на странските инвестиции, да ги зајакнат истражните способности за странско финансирање на политичките партии и кампањи и да ги спроведат и прошират правилата за регистрација на странски агенти.

Во резимето, Стејт департментот ги повика владите да се чуваат од тајно политичко финансирање „не само од Русија, туку и од Кина и други земји кои го имитираат ова однесување“.