Нетфликс за прв пат во својата историја ќе лансира сопстена видео игра

Сподели со своите пријатели

Netflix’s Exploding Kittens – The Game, нов мобилен наслов базиран на популарната игра со карти, ќе биде достапен бесплатно за претплатниците на Нетфликс на 31 мај, објави компанијата минатата недела.

Loading...

Новата игра ќе биде различна верзија од онаа што е веќе достапна во App Store и Google Play, а при лансирањето ќе има две ексклузивни картички. Подолу, Нетфликс планира да додаде картички засновани на претстојната анимирана серија што ќе се појави во 2023 година.

Нетфликс, исто така, претстави три дополнителни мобилни игри кои ќе бидат достапни во вторник како дел од растечката библиотека со наслови на мобилни услуги: Moonlighter, Townsmen – A Kingdom Rebuilt и Dragon Up.

 

 

Кога ќе бидат објавени сите четири наслови, Нетфликс ќе брои 22 игри како дел од својот каталог. Компанијата за прв пат ја започна својата иницијатива за мобилни игри на почетокот на ноември на Андроид  и иОС една недела подоцна и оттогаш постојано додава наслови на својата услуга. Нетфликс купи и неколку студија, вклучувајќи го и Оксенфри, кој работеше на Ноќното училиште.

Нетфликс минува низ прилично тежок период бидејќи пријави загуба на претплатници за прв пат по повеќе од една деценија, а неодамна отпушти голем број вработени во САД.

Loading...