Нетфликс ја укина „Месија“, контроверзната серија која ги разгневи муслиманите

Сподели со своите пријатели

Серијата „Месија“ („Messiah“) е откажана по првата сезона и нема да го добие своето продолжение, соопштуваат од „Нетфликс“.

Loading...

Актерот Вил Травал ја потврди веста на својот Инстаграм.

– Денес сум многу тажен. Добивме вести од Нетфликс дека нема да има втора сезона на „Месија“. Сакам да им се заблагодарам на сите гледачи за нивната љубов и поддршка. Посакувам работите да беа поинакви – рече тој.

Ова е серија создадена од Мајкл Петрони која ја испитува тенката линија помеѓу религијата, верата и политиката. Исто така, испитува како масите се контролираат преку социјалните мрежи, но и што можат да произведат сите ефекти на лажните вести.

Нетфликс со 100 милиони долари ќе им помага на актерите кои останале без работа

Сепак, од самиот почеток, „Месија“ предизвика контроверзии. Муслиманите ширум светот, исто така, негативно реагираа на неа, истакнувајќи дека оваа приказна длабоко штети на нивната религија.

Во серијата Месија, кој многу потсетува на Христос и тврди дека е Син Божји, од почетокот е прикажан како муслимански ѓавол, кој ќе донесе две илјади Палестинци на границата со Израел.

Нетфликс се бранеше со тоа дека станува збор за фикција, „заснована врз никаква религија, личност или историска фигура“.

Loading...

Нетфликс со нова опција: Полесен избор на филмови и серии

Дури и откако беше објавен трејлерот, серијата предизвика насилни реакции на интернет, особено на Твитер, каде што корисниците одговорија на прашањето од трејлерот „Што мислите, кој е тој?“

Муслиманските корисници ја критикуваа серијата за нејзината предвидливост и неавтентичното претставување на исламот. Со името на главниот лик, тие препознаа референци за приказната за Куранот и ја предвидоа заговорот на приказната.

Начинот на кој Нетфликс го прикажува главниот лик сугерира дека е син на Бога, но муслиманите посочија на социјалните мрежи дека името Al Massih ad-Dajjal се однесува на Антихрист, затоа што на арапски ова име значи „лажен месија“ кој сака да ги измами луѓето за да го следат ѓаволот.

Според исламската традиција, тој носи изопачена верзија на духовност, која ќе се појави близу крајот на светот, заведувајќи ја човечката раса во конечна и фатална илузија.

Facebook и Instagram го намалија квалитетот на видео содржините

Loading...

Илјадници луѓе потпишаа петицијата со која се забранува контроверзниот проект на Netflix, заканувајќи се дека ќе ја откажат претплатата за услугата бидејќи ги навредува чувствата на верниците.

Корисниците на социјалните мрежи ширум светот ја карактеризираат серијата како зла и како проект што е од корист на антиисламската пропаганда.

Сепак, серијата Месија ги принуди гледачите да си постават некои многу важни прашања. Како би се однесувале светот кога, сега, во 21 век, би се појавил човек кој тврди дека го носи зборот Божји во кого тие веруваат.

Што тогаш би сторило општеството? Како медиумите би се однесувале кон него (или неа)? Дали милиони би ги напуштиле своите работни места? Дали владите ќе пропаднат?


Leave a Reply