Нетанјаху: Иран и Хамас ќе ја платат целата цена ако се обидат да ни наштетат

Сподели со своите пријатели

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека Хамас и Иран „ќе ја платат целосната цена“ откако еден од лидерите на Хамас му се закани на Израел со војна.

Loading...

„Хамас и другите ирански претставници многу добро разбираат дека ќе се бориме со сите средства против нивните обиди да промовираат тероризам против нас, на Западниот Брег, Газа и на други места. Кој ќе се обиде да ни наштети, кој финансира, организира или испраќа терор во Израел, ќе ја плати целата цена“, рече Нетанјаху, а пренесува „Џерусалим пост“.

Тој ова го изјави откако заменик-шефот на политичкото биро на Хамас, Салех Ал-Арури, во интервју за Израел рече дека „екстремистичката влада“ на таа земја „ќе претрпи тежок пораз, што ќе доведе до нивно повлекување од целиот Запад. Банка“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Саудиска Арабија: Ако Иран набави нуклеарно оружје, ќе набавиме и ние

„Владата на Израел е решена да се бори против криминалните организации во арапскиот сектор. Ова е национален проблем. Апелирам до арапската јавност. Апелирам до пратениците, претседателите на локалните комитети и креаторите на јавното мислење и им велам – застанете покрај нашата влада, за да можеме со заеднички сили да се бориме против криминалните организации“, рече Нетанјаху.

Израелските власти претходно ги обвинија Иран и Хамас за „последниот бран на терор“, тврдејќи дека Иран ги финансира нападите.