Нетанјаху формира влада во коалиција со екстремната десница

Сподели со своите пријатели

Конзервативниот Ликуд на мандатот на Бенјамин Нетанјаху за состав на израелската влада го потпиша својот прв коалициски договор со крајнодесничарската партија Еврејски сили на Итамар Бен-Гвир, објави Ликуд.

Loading...

Договорот, кој не вклучува целосна и конечна нова израелска влада, му дава на Бен-Гвир министерството за полиција и место во безбедносниот кабинет.

„Вечерва направивме голем чекор кон комплетен коалициски договор, кон формирање на целосно, целосно десничарска влада“, најави Бен-Гвир.

Ликуд на Нетанјаху и неговите екстремно десничарски сојузници извојуваа јасна победа на изборите во Израел на 1 ноември, ставајќи крај на речиси четиригодишната политичка нестабилност.

Но, неговите напори за брзо формирање влада наидоа на пречки додека преговорите со коалициските партнери се одолговлекуваат.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Португалија денеска одлучува за легализација на евтаназијата

Изгледа дека новата влада ќе биде најдесничарската во историјата на Израел, принудувајќи го Нетанјаху дипломатски да балансира меѓу неговата коалиција и западните сојузници.

Евиденцијата на Бен-Гвир вклучува пресуда од 2007 година за поттикнување расна омраза против Арапите и поддршка на тероризмот, како и анти-ЛГБТ активизам.

Но, тој тврди дека повеќе не се залага за протерување на сите Палестинци – само оние што ги смета за предавници или терористи.

Loading...

Доселеник на Западниот Брег, окупиран од Израел во војната на Блискиот Исток во 1967 година, се противи на палестинската државност.

Покрај тоа, Бен-Гвир ја поддржува еврејската молитва на спорното плато во Ерусалим на кое се наоѓа џамијата Ал-Акса, на местото на древните еврејски храмови.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Екстремизмот во германската армија може да стане проблем за цела Европа