Нешто најслатко што ќе го видите денес: Мачорот Морис и коњот Шампи нѐ учат за убавината на пријателството

Сподели со своите пријатели

Нивната сопственичка Џенифер Бојл на својот Инстаграм профил објавува интересни сцени од ова необично пријателство, меѓу кои може да се види како мачката често ужива на грбот на Шампи.

Loading...

„Мислам дека Морис имаше повеќе часови возење отколку јас во претходните години“, изјави Џенифер Бојл за Daily Paws.

 

 

Шампи и Морис се запознале во јануари 2013 година, кога Бојл ја донел мачката дома од засолништето. Таа не беше сигурна дали Морис некогаш бил надвор, но кога го пуштила, тој веднаш се спријателил со Шампи.

– Шампи беше воодушевен од Морис и не сакаше да го остави на мира. Оттогаш тие се најдобри пријатели и сакаат да поминуваат време заедно – изјавила Џенифер Бојл.

 

Loading...

 

Набргу потоа, Морис открил дека може да скокне на грбот на Шампи, каде што го поминува поголемиот дел од денот.

Морис исто така сака да пие вода од коритото со коњот со нејзината најдобра пријателка, а Џенифер Бојл истакнува дека е горда што нејзините миленици и покрај разликите воспоставиле неверојатна врска која ги воодушевува луѓето.