Нерегуларна миграција: Германија ги продолжува граничните контроли

Сподели со своите пријатели

Германскиот министер за внатрешни работи повторно ги продолжи стационарни контроли на границите со Полска, Чешка и Швајцарија – затоа што се покажа како успешна и неопходна за сузбивање на нерегуларната миграција кон Германија.

Loading...

Стационарни контроли на границите со Полска, Чешка и Швајцарија ќе бидат продолжени за уште 20 дена, а за ова ја известила германската министерка за внатрешни работи Ненси Фесер, пишува Дојче веле.

Според МВР, од 16 октомври на овие граници полицијата фатила околу 90 шверцери на луѓе.

Дополнително, како што информираат од МВР, само на овие три копнени граници полицијата открила околу 6.900 неовластени влегувања.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  „Постои висок ризик од терористички напади во ЕУ поради војната во Газа“

Исто така, „преземени се околу 2.800 мерки за да се спречи неовластен влез и да се прекине неовластениот престој во Германија“.

Германија веќе неколку пати ги продолжи овие важни мерки

„Нашиот пакет стационарни и мобилни мерки на граничната полиција е важен за борба против нерегуларната миграција во Германија“, рече Фесер.

Остануваме во близок контакт со соседните земји и погодените провинции, така што сите мерки од двете страни на границата функционираат што е можно подобро“.

Loading...

„Во исто време, продолжуваме да придаваме посебно значење на фактот дека контролите имаат што е можно помало влијание врз секојдневниот живот на прекуграничните патници и врз трговијата“ – нагласи тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во САД соборен е рекордот по број на масовни убиства за една година

Германскиот министер за внатрешни работи на 16 октомври најави фиксни гранични контроли на овие делови од границата – прво за десет дена, а потоа еднаш продолжена за 20 дена.

Таа го оправда овој чекор со борбата против илегалната имиграција и шверцот на луѓе.

Надеж за европско решение

Фесер рече дека сака да се врати на отворените внатрешни граници во ЕУ што е можно поскоро.

„Централниот чекор“ за ова е реформата на Заедничкиот европски систем за азил со сеопфатна заштита на надворешните граници на ЕУ.

Германската влада интензивно работи на финализирање на законодавството на ЕУ за ова прашање.

Од есента 2015 година има привремени стационарни контроли на копнената граница меѓу Германија и Австрија, кои оттогаш неколкупати беа продолжени.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Франција: Усвоен предлог-законот за забрана на е-цигари за еднократна употреба