Нема ново олабавување на мерките, останува полицискиот час

Сподели со своите пријатели

Комисијата за заразни болести препорачала да нема промени на рестриктивните мерки на утринскиот состанок во Министерството за здравство.

Loading...

Предлогот е на сила да остане полицискиот час од полноќ до 4 часот и работното време на угостителите да трае до 23:30 часот уште две недели, пренесуваат националните медиуми.

Предлогот за олабавување на мерките, беше даден минатиот понеделник врз основа на епидемиолошката состојба, односно намалениот број на новозаразени и ослободувањето на поголем дел од болничките капацитети.

Засега нема потврда кога може да се очекува целосно укинување на рестриктивните мерки.

Никола Ивановски


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *