Неделниот број на случаи на мајмунски сипаници зголемен за 20 отсто

Сподели со своите пријатели

Минатата недела беа пријавени околу 7.500 случаи на мајмунски сипаници, што е за 20 отсто повеќе од претходната недела, изјави во средата шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус.

Loading...

„Речиси сите пријавени случаи се од Европа и Америка, а речиси сите случаи сè уште се откриени кај мажи кои имаат секс со мажи“, рече Гебрејесус.

Од 1 јануари, во организацијата се пријавени случаи на мајмунски сипаници од 93 земји во сите шест региони.

Заклучно со 16 август, до СЗО се пријавени 36.412 лабораториски потврдени случаи и 179 сомнителни случаи и 12 смртни случаи ширум светот.

Гебрејесус појасни дека примарен фокус на сите земји мора да биде да се подготват за мајмунски сипаници и да се запре пренесувањето со користење на ефективни алатки за јавно здравје.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сијрото: Брисел мора да ја заврши домашната задача за да обезбеди енергетска безбедност

„Вакцините можат да играат важна улога во контролирањето на епидемијата, а има голема побарувачка за вакцини во многу земји“, рече Гебрејесус, додавајќи:

„Сепак, во моментов резервите на вакцини и податоците за нивната ефикасност се ограничени, иако почнуваме да добиваме податоци од некои земји.

Мајмунски сипаници се шират со близок контакт со заразено лице или животно.

Loading...

Може да започне со треска, зголемени лимфни јазли, болки во грбот и мускулите пред да се појави осип на кожата.

Зборувајќи за КОВИД-19, Гебрејесус рече дека минатата недела биле пријавени 15.000 смртни случаи, што е зголемување за 35 проценти.

Тој нагласи дека овие смртни случаи се целосно неприфатливи кога светот ги има сите алатки за спречување на инфекции и спасување животи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Потомците на жртвите на геноцидот во Намибија ја тужат владата и бараат репарации од Германија

„Сите сме уморни од овој вирус и уморни од пандемијата. Но, вирусот не е уморен од нас“, нагласи првиот човек на СЗО.

Тој посочи дека омикрон останува доминантна варијанта, при што подваријантата БА.5 учествува со повеќе од 90 проценти од случаите во изминатиот месец.

СЗО регистрираше повеќе од шест милиони смртни случаи од СОВИД-19 од почетокот на пандемијата во 2020 година.

„Со приближувањето на постуденото време на северната хемисфера кога луѓето поминуваат повеќе време во затворени простории, ризиците од поинтензивно пренесување и хоспитализација ќе се зголемат во наредните месеци, не само за СОВИД-19 туку и за други болести, вклучително и грип“, предупреди Гебрејесус. , повикувајќи ги луѓето да се вакцинираат.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Иранскиот режисер Џафар Панахи започна штрајк со глад во затвор

Сите информации поврзани со епидемијата на мајмунски сипаници можете да ги прочитате ТУКА.  

Loading...