Научниците предупредуваат дека ни се заканува вулканска ерупција за која не сме подготвени

Сподели со своите пријатели

Научниците веруваат дека постои можност за голема вулканска ерупција овој век што може драматично да ја промени климата во светот и да загрози милиони животи.

Loading...

Кога вулканот Хунга Тонга–Хунга Хаапаи еруптираше во Тихиот Океан во јануари, експлозијата беше толку голема што цунами ги погоди бреговите на Јапонија, Северна и Јужна Америка, а земјата Тонга претрпе штета еквивалентна на една петтина од нејзината вкупниот БДП.

Анализата на ледените јадра на Гренланд и на Антарктикот од страна на тим од Институтот Нилс Бор во Копенхаген откри дека би можела да нè очекува вулканска ерупција со јачина од 7 степени – која би можела да биде 10 до 100 пати поголема од онаа забележана во јануари.

Ерупциите од оваа големина во минатото предизвикале ненадејни климатски промени и колапс на цивилизациите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД: Повлечено обвинението против саудискиот принц за убиство на новинар

Еден од водечките британски вулканолози предупреди дека светот за жал не е подготвен за ваков настан.

Мајкл Касиди, вонреден професор по вулканологија на Универзитетот во Бирмингем, изјави за Nature:

„Нема координирана акција, нема голема инвестиција за да се ублажат глобалните последици од ерупција од големи размери. Ова треба да се промени“.

Касиди заклучи дека НАСА и други агенции добиваат стотици милијарди долари средства за да планираат „планетарна одбрана“, односно спречување астероид или друга вселенска ракета да ја погоди земјата.

Loading...

Сепак, не постои глобална програма посветена на заштита од уништување што може да се случи по голема вулканска ерупција – нешто што е стотици пати поголема веројатност да се случи од ударите на астероиди и комети заедно.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Потпретседателката на Аргентина осудена на шест години затвор

Последната ерупција со јачина од 7 степени се случи во 1815 година во Тамбора, Индонезија, при што загинале повеќе од 100.000 луѓе за неколку дена, но последиците ги почувствувале милиони ширум светот.

Вулканот исфрлил толку многу пепел во воздухот што 1815 година стана позната како „година без лето“, бидејќи просечната температура на Земјата се намали за еден степен.

Ова негативно влијание врз глобалната клима предизвика широко распространето откажување на културите во Кина, Европа и Северна Америка, додека дождовите и поплавите предизвикаа ширење на колерата низ Индија, Русија и многу други азиски земји.

Касиди рече дека во денешниот многу понаселен свет, слична ерупција сега може да убие безброј луѓе и да ги запре глобалните трговски патишта, предизвикувајќи диви скокови на цените и недостиг на другата страна на светот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ова е листа на најбарани професии во Австрија

Професорот побара од светските влади да го зголемат финансирањето за планирање на катастрофи и следење на потенцијалните закани од ерупции, особено кога ерупциите од големи размери стануваат поверојатни поради зголемувањето на нивото на морето и топењето на ледените капаци.

Само 27 отсто од вулканските ерупции од 1950 година се измерени со сеизмометри, според Касиди, кој исто така рече дека може да има стотици или илјадници заспани вулкани чии локации сè уште не ги знаеме.

„Според нас, недостатокот на инвестиции, планирање и ресурси за да се одговори на големите ерупции е непромислен“, рече Кесиди, додавајќи: „Дискусиите мора да започнат сега“.

Loading...