НАСА успешно го спроведе историскиот лет на хеликоптер на Марс (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Американската вселенска агенција НАСА успешно изврши лет со мал беспилотн хеликоптер на Марс, пренесува Би-Би-Си.

Loading...

Роботски хеликоптер наречен Ingenuity летал помалку од една минута, но ова е првиот контролиран лет во друг свет, според НАСА.

Потврда за успехот на летот дојде преку сателит кој пренесува податоци собрани со хеликоптер на Земјата.

Американската агенција најави повеќе летови во наредните денови.

Ingenuity ќе лета на поголема надморска височина и должина бидејќи инженерите сакаат да ги тестираат границите на нејзината технологија.

Полетувањето од површината на Марс не е лесно бидејќи густината на атмосферата е многу мала, само еден процент од онаа на Земјата.

Ова значи дека на авионските пропели им е потешко да подигнат дрон. Затоа, Ingenuity е направена да биде исклучително лесна, додека нејзините пропели вртат исклучително брзо – над 2.500 вртежи во минута.

Идејата е дека оваа технологија на крајот ќе го промени начинот на истражување на далечните светови.

Loading...

Беспилотните летала може да се користат за извидување за време на идните мисии на ровери, па дури и за време на мисиите на астронаутите, кога конечно летаат на Марс.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *