НАСА трет пат го одложи лансирањето ракета на Месечината

Сподели со своите пријатели

Лансирањето на новата ракета на американската вселенска агенција НАСА на Месечината повторно е одложено, а следниот пробен лет ќе биде најрано на 27 септември.

Loading...

Лансирањето досега беше два пати прекинато поради технички проблеми.

Овој долгоочекуван пробен лет на мисијата Артемис 1, без екипаж во него, треба да го тестира „Системот за вселенско лансирање“ во реални услови и капсулата Орион во која во иднина ќе бидат сместени астронаутите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Државен удар во Буркина Фасо

Лансирањето ќе означи пресвртница во обидот на Америка да ги врати астронаутите на површината на Месечината за прв пат по завршувањето на програмата Аполо пред 50 години.