Напуштајќи го Херсон, Русите минирале се што можеле

Сподели со своите пријатели

Додека многу Украинци сè уште се опоравуваат од саботната прослава на повлекувањето на Русија од Херсон во неделата, 10 железнички работници отидоа на работа во малото украинско село Посад-Покровске, кое беше еден од најжестоките фронтови во конфликтот.

Loading...

Тие добија задача да ги поправат шините до Миколаив, но набрзо открија дека се блокирани од гранки и трупци.

Подоцна беше откриено дека тие биле подметнати од украинската војска поради експлозивот што се наоѓал на шините.

Работниците не го знаеле ова, ја тргнале блокадата и почнале да возат. Но, по само 100 метри налетале на противтенковска мина, по што еден работник останал без нога.

Тоа не бил единствениот инцидент, само неколку дена претходно четиричлено семејство со автомобил прегазило мина во ослободениот Новорајск. Повредено е 11-годишно дете.

Пред да се повлечат Русите, украинските власти предупредија дека Русија сака да го претвори Херсон во „град на смртта“, но сега се чини дека руските војници го покриле целиот регион со мини.

Можно е Херсон сега да е најминирана област во Украина, а можеби и во светот.

„Руските војници добро го испланираа своето повлекување, имаа доволно време за минирање и добар синџир на снабдување за да ги постават сите експлозивни направи“, изјави за Гардијан Тимур Пистриуха, шеф на Украинската асоцијација на пиротехничари.

Loading...

„Сè уште не можеме да предвидиме ништо, бидејќи штотуку започнавме со чистење на оваа област од мини, но Херсонската област може да биде најминирана област во земјата, така што Украина може многу брзо да скокне на првото место во однос на бројот на жртви од мини“, додаде тој.

„Русите минирале се што можеле“

Патиштата што водат до Херсон се обложени со долги црвени кордони, а на секои 10 метри може да се види знак што укажува на присуство на мински полиња.

На неколку метри од контролните пунктови, кои сега се под контрола на Украина, можете да видите десетици мини наредени на куп.

На селските патишта сè уште може да се видат мини како излегуваат од земја, чекајќи некој да ги деактивира.

Чистењето на регионот од мини може да трае со месеци, ако не и со години. Украинските власти велат дека Русите оставиле мини и жици за скокачи насекаде.

„Русите минирале сè што можеле. Патишта, земја, мостови, куќи, згради. Сè. Постојано наоѓаме мини. Вакво нешто досега не сум видел“, рече Олександр Валериович, војник стациониран во селото Посад-Покровске кој помага да се расчисти областа.

Во саботата, украинскиот претседател Володимир Зеленски, за време на неговото прво обраќање до јавноста по повлекувањето, им порача на жителите на Херсон да бидат внимателни и да не се обидуваат сами да ги проверуваат зградите и работите што ги оставиле Русите.

Мини кои личат на играчки

Уште пред окупацијата, украинските пиротехничари имаа многу работа на истокот на Украина.

Loading...

Во тоа време, Украина беше петта во светот по бројот на загинати од мини и трета во светот по бројот на противтенковски мини.

Додека продолжуваат тешките борби на југот и на истокот на земјата, пиротехничарите пронаоѓаат се повеќе различни направи поставени од Русите.

Меѓу нив има и мини пеперутки, кои Украинците ги нарекуваат „ливчиња“. Станува збор за мали пластични противпешадиски мини, познати во светот по тоа што предизвикуваат жртви и години по завршувањето на конфликтот.

Овие мини PFM-1 изгледаат како играчки и затоа се особено опасни за децата.

Тие се меѓународно забранети, но украинските власти тврдат дека Русија ги користи во Украина.

Но, Украина нема проблем само со нагазни мини, Црното Море е преполно со мини што ги фрлија Русите и Украинците за време на борбите.

Москва и Киев меѓусебно се обвинуваат за тоа, а колкава е количината на мините можеме само да погодуваме.

Тие претставуваат ризик и за другите земји со пристап до Црното Море, па бугарските власти ги предупредија своите граѓани да внимаваат, а Романија ги расчистува сите мини што ќе ги пронајде од своите води.

Loading...

Од почетокот на руската инвазија, најмалку две мина паднаа на турските брегови.

Експертите предупредуваат дека за чистење на овие области ќе бидат потребни децении, дури и ако војната заврши утре.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.