Нападите на Западот врз Јемен би можеле да предизвикаат регионална војна

Сподели со своите пријатели

Насилните воздушни и поморски напади на британските и американските сили против бунтовниците Хути во Јемен, поддржани од Иран, се пресметана ескалација чија цел е да ги одврати заканите во Црвеното Море, но сепак може да предизвика регионална војна.

Loading...

Клучното прашање е како исламистичките милитанти во Јемен ќе одговорат на нападите, како и нивниот главен спонзор Техеран.

Хутите, да потсетиме, веднаш по почетокот на нападот најавија дека ќе возвратат на американските и британските воени бродови во Црвеното Море.

Секој голем контранапад може да ги турне западните сојузници во директна конфронтација со Иран, нешто што двете страни рекоа дека сакаат да го избегнат.

Најголемата ескалација во регионот по одговорот на Израел на нападот на Хамас

Сепак, факт е дека ова е веќе најголемата ескалација на насилството во регионот откако Израел ја започна својата војна против Хамас во Газа како одговор на терористичките напади на 7 октомври.

Покрај тоа, нападот врз Хутите значително го зголемува ризикот од погрешно проценување, што може да доведе до неконтролирана ескалација, според Скај њуз во анализа на ситуацијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  МААЕ: Нема штета на иранските нуклеарни локации

Риши Сунак, британскиот премиер, ја опиша синоќешната интервенција како „ограничена, неопходна и пропорционална акција за самоодбрана“.

Во него учествуваа четири авиони Тајфун на британското кралско воено воздухопловство, заедно со американски воени авиони, воени бродови и подморница и испукаа проектили и бомби со прецизно наведување.

Loading...

Поддршка понудија и Австралија, Бахреин, Канада и Холандија.

Што нападнаа сојузниците?

Велика Британија соопшти дека нејзиниот авион користел бомби Paveway IV против два објекти на Хутите.

Една од локациите, во северозападен Јемен, наречена Бани, била користена за лансирање на извидувачки и нападни дронови, додека другата, на аеродромот во Абас, била користена за лансирање крстосувачки ракети и беспилотни летала над Црвеното Море, се вели во соопштението на Британското Министерство за одбрана.

„На аеродромот нашиот авион идентификуваше и нападна неколку клучни цели“, се вели во соопштението. Американскиот претседател Џо Бајден предупреди дека ќе следат уште напади доколку продолжат заканите за глобалниот поморски сообраќај.

„Нема да се двоумам да насочам дополнителни мерки за заштита на нашиот народ и слободниот проток на меѓународната трговија доколку е потребно“, рече Бајден.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Студентите во Њујорк протестираа за Палестина, повеќе од 100 уапсени

Нападот беше неизбежен

Нападот во текот на ноќта врз Јемен беше неизбежен бидејќи Хутите, кои контролираат голем дел од земјата, го игнорираа предупредувањето од 3 јануари издадено од Велика Британија, САД и 12 други земји да престанат да го напаѓаат комерцијалниот брод во Црвеното Море.

Исламистичката милитантна група, која е вооружена од Иран, почна да ги напаѓа бродовите за кои се тврди дека се поврзани со Израел во октомври во знак на протест против војната во Газа, ветувајќи дека ќе продолжи да го попречува поморскиот сообраќај додека не заврши конфликтот.

Тие го започнаа својот најголем напад со проектили и беспилотни летала само неколку дена по ултиматумот за прекин на огнот.

Loading...

Ваквиот потег на Хутите би значел дека без силен одговор, коалицијата на сојузници предводена од САД ќе изгледа слаба, а нивните закани се бесмислени.

Вашингтон ја дозна опасноста од дозволување на непријателот да ја премине црвената линија, а потоа да не ги натера да ја плати цената, откако претседателот Барак Обама ја отфрли воената интервенција врз Сирија, откако нејзиниот лидер Асад употреби хемиско оружје против својот народ во 2013 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Скокнаа цените на нафтата откако Израел го нападна Иран

И да не правиш ништо има своја цена

Наместо тоа, Русија дополнително ги мобилизираше своите воени сили за поддршка на претседателот Башар ал-Асад, засилувајќи ги неговите напори за задушување на внатрешното востание.

Сирискиот диктатор остана на власт, а Москва го зголеми своето влијание и присуството во регионот.

Независно од тоа, одлуката на Западот да нападне во регион кој веќе се движи на работ на поширок конфликт среде израелската војна во Газа е чин со висок ризик.

Ако Хутите и нивните поддржувачи, првенствено Иран, бидат погодени премногу силно, тие би биле принудени да возвратат позначително.

Од друга страна, доколку интервенцијата не е доволно силна, нема да успее доволно да ја деградира воената способност на Хутите и нема да спречи понатамошни напади врз трговските бродови.

Но, едно е јасно – да се прави ништо очигледно не беше опција.

Loading...