Намирници кои ќе го забрзаат вашиот метаболизам

Сподели со своите пријатели

Ако имате проблем со спор метаболизам, кој резултира со честа надуеност можеби треба да пробате со исхраната да го решите тој проблем. Ова се намирници кои ќе ви помогнат:

Лути пиперчиња

Состојката капсаицин кој на пиперките им го дава лутиот вкус е позната по тоа што на телото му дава поголема циркулација и ја намалува желбата за храна.

Зрнести житарици

Не само што се здрави, овие житарици се полни до диетални влакна кои го забрзуваат организмот. Внимавајте на тоа да јадете цели зрна, а не мешани житарици кои се направени со дополнителна количина на шеќери.

Кафе

Кафето природно го стимулира нервниот систем, па една шолја на ден е доволна за да го забрза вашиот метаболизам.

Оцет

Најдобро е да го користите природниот јаболков оцет. Тој совршено ги топи мастите и го забрзува процесот на варење на храната.

Цитруси

Големата количина на витамин Ц која ја има во цитрусното овошје е одличен сојузник во вашата борба со бавен метаболизам.

Зачини

Зачините имаат состојки кои ја забрзуваат циркулацијата, а со тоа и работата на системот за варење. Циметот е еден од зачините кој е најмоќен во тоа.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.