Најпознатиот сајт за возрасни ќе мора да напушти пет држави

Сподели со своите пријатели

Малку по малку Порнхаб заврши на суд, а оваа битка ја загубија „на зелената маса“.

Loading...

Имено, сајтот со содржина од 18+ летово ќе мора да замине од уште пет држави во САД поради новиот закон кој бара проверка на возраста на корисниците.

Овој потег е во согласност со низа регулативи кои бараат од порно сајтовите и другите слични платформи да ги подобрат начините на кои ја потврдуваат вистинската возраст на оние што ја користат нивната содржина.

Станува збор за државите Ајдахо, Индијана, Канзас, Кентаки и Небраска.

За сите важи истата регулатива – кој сака да ги прегледа овие сајтови ќе треба да ја потврди возраста со возачка дозвола, лична карта или некој сличен документ за идентификација.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ќе го блокира ли Русија Јутуб?

Почнувајќи од јули, Pornhub повеќе нема да биде достапен во овие пет држави, а неодамна беше затворен во Тексас, Арканзас, Мисисипи, Јута и некои други американски држави.

Компанијата Aylo, која е сопственик на Pornhub, соопшти дека таквите закони ја загрозуваат приватноста на корисниците и дека ништо нема да се преземе за да се спречат малолетниците да бараат порнографски содржини, бидејќи веруваат дека тие само „ќе се преселат во потемните делови на интернетот“.