Најмоќниот автомобил на светот снимен на автопат (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Концепт  беше претставен во 2013 година, а сега за прв пат стигна на јавниот пат.

Loading...

Секако, тоа е Devel Sixteen, кој ќе испорачува над 5.000 КС во своето врвно издание.На  италијанскиот автопат се возеше далеку помирна верзија придвижувана од V8 мотор кој дава максимални 1500 КС. Иако изгледа малку аматерски, видеото е официјално и објавено на каналот на компанијата на Јутуб. Во описот стои дека е тестиран на италијанските патишта.

На почетокот на овој месец, компанијата објави видео од патеката каде што истата копија може да се види во забележително поатрактивна изведба.

Дефинирање на екстремни возила автомобилската индустрија започна да го развива овој модел во 2008 година. Минатата година претставија прототип со V16 мотор, но во атмосферско издание. V16 е направен од два LS V8 мотори и е потпишан од Steve Morris Engines. Откако ќе се комплетира моторот, тој ќе испорачува над 5.000 КС и 5.100 а максималната брзина ќе биде 515 км/ч.

Списокот на нарачки е отворен, а првите испораки се очекуваат осум месеци по завршувањето на развојот на моделот. Почетната цена е 1,6 милиони долари.