Најлудата теорија на заговор што ќе ја прочитате: Вонземјаните виновни за убиството на Кенеди! (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

И покрај безбројните истраги, некои експерти сепак сметаат дека Џон Кенеди не бил убиен од осамен вооружен напаѓач, туку бил елиминиран од тајните сили во американската разузнавачка заедница.

Loading...

Кенеди е американски претседател кој е најтесно поврзан со две работи – вселенска трка и теории на заговор.

Неговото познато обраќање на заедничката сесија на Американскиот конгрес, на 25 мај 1961 година, пред шеесет години, содржеше незаборавен пасус: „Верувам дека оваа нација треба да се посвети на постигнувањето на целта за слетување, пред крајот на оваа деценија човек на Месечината и безбедно да се врати на Земјата“.

НАСА успеа во таа цел и можеби еден од главните двигатели на неуморните напори на Америка да го однесе човекот на Месечината беше националното чувство на тага откако Кенеди беше убиен во Далас на 22 ноември 1963 година.

Тој атентат – кој врз американската психа остави лузни со генерации – предизвика десетици преклопувачки теории на заговор.

 

 

Loading...

На многумина им беше тешко да поверуваат дека осамен атентатор, кој работи без помош, може да изврши „еден во милион“ истрели од шестиот кат во Тексашкиот депозитар за книги, кој смртно го рани 46-годишниот претседател.

Но, ако имало заговор, кој бил мотивот? Некои укажаат на значително преклопување меѓу жените околу претседателот и фигурите за организиран криминал. Други ја обвинија Куба за неговата политика.

Но, теоријата што убаво ги поврзува двете најтрајни наследства на ЏФК е тврдењето на некои истражувачи на НЛО дека тој имал намера да даде увид во американското тајно истражување на НЛО.

Истражувачот за НЛО, Ерика Лукс, вели дека „со текот на годините имало неизречен договор дека претседателот не треба да знае сè што тајно се случува во разузнавачката заедница – и тоа му овозможува на претседателот да го негира тоа“.

Но, лицето на таа политика е дека претседателите понекогаш сакаат да знаат што се прави во нивно име.

Претседателот Двајт Ајзенхауер, претходникот на Кенеди во Белата куќа, наводно се заканил дека ќе ја „нападне“ областа 51 бидејќи сметал дека има премногу информации за тајната на НЛО.

 

Loading...

 

Според историчарот Ричард Долан, истражувачите кои Ајзенхауер ги испратил во Ареа 51 виделе таму „неколку летачки бродови и вонземјани“ – откритие што шокирало толку многу одликувани воени ветерани.

Но, Кенеди, вели Долан, започнал да води политика набргу по изборите, што е спротивно на интересите на Организацијата за национална безбедност.

Особено, тврди тој, Кенеди „го заглавил носот во темата НЛО“ и тоа го направило опасен.

Ник Поуп, кој долги години бил на чело на одделот во Министерството за одбрана за собирање и истражување извештаи за НЛО, вели дека Кенеди бил на чекор да ги открие најстрогите чувани американски тајни.

„Претседателот Кенеди го изрази ставот дека американската влада треба да ја сподели технологијата“, рече тој, додавајќи дека постои комбинација на вонземјанска технологија која исто така ќе биде на маса…

 

Loading...

 

Некои луѓе, тврди тој, ќе се обидат да спречат тоа да се случи.

Во крајно тајната белешка, наводно, напишана на 12 ноември 1963 година, две недели пред неговата смрт, Кенеди и наредил на ЦИА да ги организира сите свои разузнавачки досиеја поврзани со НЛО и да го извести за сите „непознати работи“ до следниот февруари.

Но, заради прераната смрт на Кенеди, тој брифинг никогаш не се случил.

Вилијам Лестер, истражувач на паранормални активности и автор на книгата „Прославување на слободата: ЏФК и новата граница“, тврди дека добил копија од меморандумот, заедно со уште два документи, од ЦИА според Законот за слобода на информации.

Некои експерти ја оспоруваат автентичноста на меморандумот – посочувајќи на помали технички детали што го разликуваат од сите други официјални белешки од тој период.

Loading...

Но, двојното наследство на Кенеди – оптимизмот за вселенската ера и паранојата во ерата на информациите – веројатно ќе опстане и со генерации што доаѓаат, без разлика колку тие двајца се оспоруваат или се испрашуваат.

И да, на крајот на краиштата, имајте предвид дека ова е само една од многуте теории на заговор и најверојатно нема допирни точки со реалноста.

 


Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *