Најбогатиот олигарх на Путин предупредува: Русија ќе остане без пари!

Сподели со своите пријатели

Олигархот Олег Дерипаска изјави дека Русија може да остане без пари до следната година доколку земјата не обезбеди инвестиции од „пријателските“ земји додека е под влијание на западните санкции.

Loading...

Дерипаска, енергетскиот и металниот тајкун кој некогаш беше најбогатиот човек во Русија, на инвестициската конференција во Сибир во четвртокот рече:

„Нема да има пари веќе следната година. Ќе ни требаат странски инвеститори“, пренесува Блумберг.

Олигархот, кој е под санкции од Обединетото Кралство, САД и ЕУ поради руската инвазија на Украина, рече дека средствата се при крај и „затоа руската влада веќе почна да не тресе“.

Тој рече дека Русија е под „сериозен“ притисок од западните санкции и дека земјата и нејзините компании ќе мора да се насочат кон други земји со „сериозни ресурси“ за инвестиции.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шаленберг: Русија секогаш ќе биде важна за Европа, се друго е заблуда

„Мислевме дека сме европска земја. Сега, во следните 25 години, ќе размислуваме повеќе за нашето азиско минато“, рече Дерипаска, кој е основач на Русал, најголемиот производител на алуминиум надвор од Кина.

Да потсетиме, претходно европската рејтинг агенција Scope предупреди дека рускиот буџетски дефицит може да се зголеми на 3,5 отсто од бруто домашниот производ (БДП), во споредба со прогнозата на владата од 2 отсто од БДП.

Во 2022 година, официјалниот дефицит изнесуваше 2,3 отсто.

Loading...

Скоуп рече дека ова се должи на помалите приходи од извозот на нафта и гас, бидејќи Западот се одвикна од руската енергија.

„Санкциите и војната ја ограничуваат руската фискална флексибилност. Поради помалиот приход од извозот на енергија, повисоките трошоци поврзани со војната и постојаниот пад на БДП“, се наведува во извештајот на Ројтерс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лукашенко: Русија може да испорача муниција во Белорусија со вистински ураниум

„Засега Русија може релативно лесно да го финансира својот дефицит со повлекување од националниот фонд за богатство, кој треба да изнесува само 3,7 отсто од БДП до крајот на 2024 година и 10,4 отсто од БДП до крајот на 2021 година“, се додава.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.