Над 750.000 луѓе чекаат ред за да ѝ оддадат почит на кралицата

Сподели со своите пријатели

Илјадници Британци и вечерва продолжија да ѝ оддаваат почит на кралицата Елизабета Втора, чиј ковчег е изложен во Вестминстерската сала во Лондон, а многумина чекаат во редици со часови низ центарот на Лондон.

Loading...

Некои од нив спиеле на тротоарот во текот на ноќта, храбрејќи се на дождот, за да си го обезбедат местото во линијата која се протегала од Вестминстерската сала до 15 километри, пренесуваат агенциите.

Владините претставници не можеа да прецизираат колку луѓе чекаат на ред, но се веруваше дека до 16 часот има 750.000.

Надбискупот од Јорк, Стивен Котрел, обраќајќи им се на оние што чекаат, рече дека тие слават две големи британски традиции – „љубовта кон кралицата и љубовта кон чиновите“.

Меѓу насобраните има и оние кои пристигнаа во име на нивните постари родители, оние кои сакаат да бидат дел од историјата и оние кои сакаат да ѝ се заблагодарат на жената која беше на власт од 1952 година и извршуваше службена должност дури два дена пред да почине.

– Ни даде 70 години од својот живот. Важно е да ѝ оддадам почит на покојната кралица. И моите родители го сакаат кралското семејство и не можат да бидат таму. Значи, тоа е двојно, пристигнав по мајка ми и татко ми, но и за себе – изјави Жаки Д’Арси, 63-годишен жител на Есекс, кој од синоќа чека на ред.

Марк Бонсер (59) од Донкастер рече дека кралицата е втора мајка на сите.

– Ни даде 70 години од својот живот. Сигурен сум дека можам да дадам 24 часа од мојот живот за да ѝ оддадам почит – рече тој.

Loading...

Церемонијата во Лондон ќе трае вкупно пет дена, а завршува на денот на погребот на кралицата.

Стотици илјади луѓе кои се приклучија на редот чекаат покрај јужниот брег на Темза, веднаш до знаменитостите на Лондон.

На оние кои ќе се најдат во ред им се дава нараквица во боја со број што им овозможува да ја напуштат линијата за да одат во тоалет или да добијат храна и пијалок.

Има и илјада доброволци и полицајци, а подготвена е и лекарска помош за оние кои ќе треба предолго да чекаат.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Велика Британија можете да ги прочитате ТУКА.