Над 5.000 војници на НАТО во Романија

Сподели со своите пријатели

Вкупните сили на НАТО и САД во Романија моментално брои повеќе од 5.000 војници со оклопни возила, тенкови, артилерија, системи за противвоздушна одбрана и борбена авијација, која неодамна беше засилена со авиони АВАКС.

Loading...

Според порталот Балканска безбедносна мрежа, тоа е најголемото присуство на сојузничките трупи во овој дел од Европа, а најголем број луѓе во Романија се Американци.

„Станува збор за 4.000 војници од елитната 101. воздушно-десантна дивизија и други единици за поддршка, а има и борбена група на НАТО со 1.000 војници и 150 пилоти и техничари од Италија. Од средината на јануари, авионите AVAKS на Северноатлантскиот договор бил и во Романија“, се наведува.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шпанија испраќа тенкови „Леопард 2А4“ во Украина

Основните задачи во Романија за американските војници се одбраната на брегот на Црното Море, што според американските проценки би било важно во слични операции во Азија, на местата на потенцијални конфликти меѓу Кина и Тајван.

Американската 101 дивизија на својот Твитер профил објави дека во Романија се спроведува редовна обука, односно воздушен курс за новите војници кои ѝ се приклучиле на единицата непосредно пред да пристигнат на источните граници на НАТО.

„Најновото засилување за НАТО во Романија е авионот Е-3 Сентри, попознат како АВАКС, дизајниран за воздушно набљудување, известување и наведување, кој пристигна на 17 јануари со персонал од околу 180 луѓе. Можностите на леталото се рано откривање цели во воздушниот простор на растојанија од 375 километри. Тоа значи дека НАТО сега може да открие руски авиони и хеликоптери над поголемиот дел од Крим, јужна Украина, Одеса и делови од регионот Херсон, додека во романскиот воздушен простор“, порталот пишува.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шефот на НАТО го поздрави јапонскиот план за зголемување на воениот буџет

Се додава дека борбената група на НАТО е во зголемена готовност под команда на Франција како водечка нација.

Борбената група ја сочинуваат околу 1.000 војници од Франција, Холандија и Белгија.

Loading...

Французите го стационираа противвоздушниот ракетен систем МАМБА во базата Капу Мидија на брегот на Црното Море. Системот располага со ракети АСТЕР 30, кои гаѓаат авиони и тактички балистички ракети на растојание од 100 и надморска височина од 30 километри.

„Во борбената група има и војници од Белгија, кои се присутни на ротациона основа со сили од Холандија. Како дел од редовната ротација на заедничката заштита на членките на НАТО, Италија испрати четири авиони „Еурофајтер Тајфун“ со 150 технички и летечки персонал во Ноември ги замени канадските повеќенаменски ловци CF-18“, се вели во соопштението.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сите зборуваат за Леопарди, но никој за германски дронови кои пристигнуваат во Украина

Силите на НАТО во Романија, исто така, вклучуваат командни структури, од кои некои постоеле и пред почетокот на руско-украинската војна, со цел да бидат на терен и подготвени да започнат акција.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.