Над 15.000 исчезнати во војната во Украина

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 15.000 луѓе исчезнаа за време на војната во Украина, а потрагата по нив ќе продолжи со години по завршувањето на борбите, изјави во четвртокот претставник на Меѓународната комисија за исчезнати лица.

Loading...

Организацијата со седиште во Хаг, создадена по балканските војни во 1990-тите, отвори канцеларија во Киев во јули за да и помогне на Украина да документира и да пронајде исчезнати лица.

„Не е јасно колку луѓе се насилно раселени, колкумина се наоѓаат во затвори во Русија, дали се живи и одвоени од членовите на нивните семејства или се убиени и фрлени во импровизирани гробници“, рече Метју Холидеј, ICMP European Programme. директор.

Како што истакнува Метју, бројката од 15.000 исчезнати е конзервативна кога властите проценуваат дека дури 25.000 луѓе се или мртви или исчезнати само во пристанишниот град Мариупол.

„Бројките се огромни, а предизвиците со кои се соочува Украина се огромни. Покрај тоа, тие водат актуелна војна против Руската Федерација“, рече Холидеј.

Метју Холидеј ја даде изјавата откако Володимир Зеленски побара од Обединетите нации да ја казнат Русија за воздушни напади врз цивилната инфраструктура, откако беше истрелан руски проектили врз украинските градови кои ги оставија без струја.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.