На овие 11 места во САД поради непознати причини авионите не смеат да летаат (фото)

Сподели со своите пријатели

Во Америка постојат 11 места над кои авионите не летаат, додека некои се објаснети со очиегледни причини, некои од нив се достра контроверзни. Сепак, целата приказна за овие места, обвиена е со велот на мистеријата.

Loading...

  1. Куќата на Џорц Вашингтон, Маунт Вернон, Вирџинија

Mount_Vernon_Estate_Mansion_2

Дрвената вила изградена за време на владеењето на Џорџ Ваѓингот, измеѓу 1758 и 1778 година, троши прилично средства за да остане зачувана. Настојуваат да спречат понатамошна штетета која ја предизвикуваат вибрациите на авионите. Покрај зоните во кои важи забранетото летање, ограничувањето се донесува и на сликање на куќите од воздух.

2 и 3. Светот на Волт Дизни, орланго, Флорида и Дизниленд, Анахајм, Калифорнија

Pariz, 31. marta 2012 - Glumci u kostimu Mikija i Mini Maus  za vreme proslave 20 godina od otvaranja Diznilenda u Parizu. TANJUG / AP Photo / Michel Spingler / sl

Ограничувањата во воздушниот простор некогаш настануваат и на привремена основа, обично на мести каде се собираат голем број на луѓе. По нападот од 11 сепември, „Дизни“ има воведена привремена забрана за летење.

  1. Резиденцијата на семејството Буш, Кенебанкпорт, Мејн

Kennebunkport_Dock_Square

 

Loading...

Во оваа резиденија семејството Буш живее веќе 100 години, а за тоа време многу венчавки се одржани во овие простории. Многу познати и влијателни луѓе поминале низ оваа куќа, покрај двајцата претседатели и нивните семејства, па воздушниот простор е ограничен за авионски сообраќај.

  1. Нуклеарната постројка Пантекс – Амарлио, Тексас

Pantex_ordance_plant_1944-01-26

 

Оваа фабрика е нуклеарен објект од висока безбедност кој се наоѓа во близина на Амарила во Тексас, а нејзината мисија е да ја „осигура безбедноста, сигурноста и поузданоста на нуклеарните залихи на нациите“. Местото е затворено за јавност, а забраната за зоните на летење се однесува на одалеченост од 10 милји.

  1. Вашингтон Д.С.

Tan2015-4-7_194657582_0

 

По 11 септември, воздушниот простор над американската престолнина станува еден од најзаштитените во светот. Осмислен е во надворешниот простор околу Вашингтон, познат како идентификациона зона на воздушна одбрана во кој се бара авионот кој влегува во тој простор да се идентификува.

  1. Камп Дејвид – Тармонет, Мериленд

Оваа место им служи на американските претседатели за „повлекување“ и состаноци, уште од Рузвелтовото владеење. Мировниот споразум измеѓу Израел и Египет е потпишан во 1979 година на оваа локација. Поради високиот профил на природата на посетителите и активностите, воздушниот простор над приватниот имот е затворен.

Loading...

  1. Вселенски центар „Кенеди“ – Мерит Ајленд, Флорида

Merritt_Island_2

 

„Вселенскиот брег“ на Флорида е популарно место за љубителите на макрокосмосот, кои сакаат да го набљудуваат лансирањето на ракетите. Меѓутоа, тоа е можно да се направи само од земјата. Поради активностите на војската и НАСА, воздушниот простор околу островот е ограничен за цивилен и комерцијален сообраќај.

  1. Област 51

Oblast-51

 

Оваа мситериозна област се наоѓа на западот од САД, а воздушниот сообраќај е ограничен за сите летала, како воени, така и цивилни. Многу легенди се поврзани за оваа место, вклучувајќи ја и онаа за падот на вселенско летало со вонземјани, а декласификацијата на документите од 2013 година открила дека на шпионскиот програм од педесетитте и шеесетитте години работеле во оваа база. Затоа е заштитена повеќе и од престолнината.

  1. Природниот парк на дивината „Boundary waters canoe“ – Северна Минесота

Недопрената дивина со површина од 199 милји на канадската граница содржи 1.200 езера, леднички кањони и разни други убавини кои ги привлекуваат авантуристите. Претседателот Хари Труман зоната за забрана на летење над оваа подрачје ја поставил уште во 1948 година.

11.Базата на американската воена морнарица „Naval submarine base kings bay“ – Џорџија

Loading...

Во оваа база се сместени подморницит есо нуклеарен погон, балистички ракетни подморници и стратешко оружје. Фунцкиите на базата вклучуваат одржување, ремонт и модернизација на флотата, како и системи за наоружување. Тука е сместена тешката артилерија и забранети се летовите, но во текот на последните децении пилотите го прекршиле оваа правило осум пати, а се случиле и четири несреќи на границата на оваа база.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.