На Биртанка ѝ починале двете деца: Мислела дека се трагедии, но ги убил нејзиниот партнер

Сподели со своите пријатели

Шрвана Лаура Греј со години ги оплакува своите две деца, верувајќи дека без нив останала во посебни страшни трагедии.

Loading...

Било тоа незамисливо страдање, поголемо од тоа што секоја мајка треба да го поднесе. Меѓутоа, уште повеќе болка и страдање следувале кога страшната вистина излегла на виделина.

Нејзиниот поранешен партнер ги убил 24-дневната Руби и 21-месечната Логан во перверзен обид да ја натера Лаура да остане со него, пишува Дејли Мирор.

Лаура денес вели дека ја прогонуваат мислите како умреле нејзините малечки и дека е растргната од вина што не можела да ги спаси од Џордан Монаган.

„Постојано се чувствувам виновна, се чувствувам виновна секој ден и постојано размислувам дали сум можела да направам нешто поинаку. Го носам со себе секој ден. Ќе го носам со себе до крајот на мојот живот”, вели 29. – годишната Лаура.

Вистината излегла на виделина пет години по смртта на децата

Малата Руби се задушила во колевката во семејната куќа во Блекбурн. Осум месеци подоцна, Монаган го убил Логан во кабината на базенот, а потоа го однел неговото тело дома во количка.

Лекарите заклучиле дека Руби има пневмонија, додека причината за смртта на Логан не можела да се утврди. Лаура никогаш не се посомневала дека децата умреле од рацете на нивниот татко.

Loading...

Но, пет години подоцна, во 2018 година, на виделина излегле информации за смртта на уште едно дете, а полицијата го уапсила 30-годишниот градежен работник Монаган под сомнение за убиство.

Застрашувачки, додека бил на кауција и во тек е истрага, ја убил својата девојка Еви Адамс (23) со смртоносен коктел трамадол и дијазепам.

Во декември, Монаган беше прогласен за виновен за три убиства и два обиди за убиство на неидентификувано дете.

Тој е осуден на минимум 40 години затвор. Застрашувачки, се покажа дека се обидел да ја задави Руби неколку дена пред нејзината смрт.

Идила прекината на ужасен начин

Лаура вели дека семејството го доживеало најдобриот Божиќ откако се родила Руби на 8 декември 2012 година:

„Се чувствував како најсреќната мајка на светот, со моето мало семејство. Тоа беше сè што сакав. Бев решена да го дадам на деца сето она што го немав сам“.

Но, оваа идила наскоро ќе биде прекината на ужасен начин. Лаура ја редеше облеката горе кога слушна како Монаган ја довикува. Додека брзала надолу, го видела како ја држи Руби, борејќи се за здив. Лаура во паника повикала брза помош, а Руби била задржана во болница три дена. Но, на новогодишната ноќ, еден ден откако била пуштена, Монаган ја убил.

Loading...

„Децата беа во кревет, ние гледавме филм и така ја дочекавме Новата година. Потоа си легнав. Џордан остана буден за на Руби да и даде шише млеко во два часот наутро. Се разбудив рано наутро на повиците на Џордан дека Руби не дише. да Потрчав долу и штом ја видов, сфатив дека е мртва. Повикавме брза помош и отидовме со неа во болница, но беше предоцна“, вели Лаура.

Смртта првично се припишувала на акутна пневмонија

Следувала рутинска полициска истрага и смртта на Руби била припишана на акутна бронхијална пневмонија. Лаура беше целосно уништена:

„Бев целосно скршена откако Руби почина. Се потпирав на Џордан за поддршка. Тој беше многу силен и практичен. Го планираше погребот, а потоа се врати на работа. Само продолжи да работи. Но повторно, мислев дека тој мораше да остане силен за мене“.

„Не се сомневав во ништо. Се фокусиравме на Логан бидејќи тоа беше се што ни остана. Џордан имаше многу блиски односи со неговиот син“, додаде таа.

Но, тензиите меѓу двајцата се зголемиле кога Лаура откри дека нејзиниот вереник не плаќа кирија и дека станал сериозно зависен од коцкање. Сè уште во грч од тага, таа му кажала на Монаган дека врската е завршена и дека мора да се исели.

Тој го убил својот син ден откако таа му рекла да ја прекине врската

Веќе следниот ден, Монаган го убил Логан. Тој го однел детето на локална плажа и го задавил во соблекувалната. Тој го однел детето дома со количка со капак за дожд, преправајќи се дека спие.

Loading...

„Џордан ми рече да го разбудам Логан додека излезе да ја земе пицата. Знаев што се случи во моментот кога ја кренав капакот за дожд. Изгледаше исто како Руби. Џордан се обиде со оживување. Се обиде така да го прикрие она што го направи, тој направи претстава, знаејќи дека е веќе мртов. Бев шокирана, целосно уништена“, изјави Лаура.

Монаган давал грозни интервјуа, зборувајќи за скршеното срце на неговото семејство поради загубата на двете мали деца, молејќи „за одговори“.

Вознемирената мајка доживеала слом и била примена во болница за да добие психијатриска помош. Но, таа и Монаган ја обновиле својата врска, а Лаура вели: „Џордан ме посетуваше секој ден. Тој навистина ми даваше поддршка. Беше врска со моите две деца, единствениот кој знаеше како навистина се чувствувам“.

Ја бил својата нов партнерка додека бил на кауција

Парот се обидел да продолжи да живее заедно, но Монаган повторно почнал да се коцка, па Лаура конечно ја раскинала нивната врска.

Потоа, во 2018 година дојде веста дека смртните случаи се повторно истражувани. Монаган бил уапсен, но сепак добич шанса повторно да нападне. Додека бил на кауција, во октомври 2019 година, тој ја убил својата нова партнерка и лажирал порака за самоубиство откако таа се обидела да ја прекине нивната врска.

Loading...

За време на 10-неделното судење во судот во Престон, на поротниците им било кажано дека Монаган ги извршил убиствата затоа што не можел да се соочи со отфрлањето на неговите партнерки.

Лора вели дека Монаган ги убил Руби и Логан за да ја натера да остане со него, знаејќи дека нема да замине ако го изгубат детето.

„Тој знаеше дека имаме проблеми и мислам дека го направи тоа за да не зближи, знаејќи дека ќе се потпрам на него како поддршка. И јас се потпирав на него, и тој знаеше дека ми треба, објаснува Лаура.

Надгробната плоча на гробот на Руби и оддава почит на „малата принцеза“ и гласи: „На нашата љубов, мама и тато“. Лора тогаш немаше поим дека Монаган е одговорен: „Ги посетувам нивните гробови секоја недела и е крајно болно да се види тоа. Сега барам начини да го отстранам „Тато“.

Страшно е да се помисли што би можело да се случи ако не раскиневме.

Loading...

Иако Лаура вели дека било утеха да се запознае со семејството на Еви Адамс на судење, ја прогонувал и она што можело да се случи доколку таа и Монаган останат заедно: „Страшно е да се мисли што би можело да се случи ако не раскиневме“.

Лаура, исто така, се прашува што можело да се направи поинаку, објаснувајќи: „Кога ја најдов Руби, таа беше покриена со ќебе. Гледајќи наназад, немаше смисла. Ако таа навистина не дишеше, тој ќе откриеше? Логан го однел на пливање без мене. Џордан мразеше да плива, никогаш не посетувал базени. Потоа дојде дома и инсистираше да го разбудам Логан за да бидам првата што ќе дознаам дека е мртов. Сѐ уште се борам да не обвинувам себе“.

Лаура била најдобра пријателка со сестрата на Монаган и го познавала уште од мали нозе:

„Гледајќи наназад, тој ме контролираше и тогаш, но јас не го сфатив тоа. Никој не го сфати. Во моите најлоши кошмари, не можев да замислам што носи иднината“.

„Семејството и пријателите мислеа добро за него“

Loading...

Кога Лаура имала 16 години, Џордан ја запросил клекнат на едното колено, а една година подоцна се преселиле во заеднички стан.

„Се смиривме и бевме многу среќни. Семејството и пријателите добро мислеа за Џордан. Немаше предупредувачки знаци”, се сеќава Лаура.

Двојката се обидела да има дете, а во 2021 година соништата на Лаура се оствариле кога се родил Логан.

Изгледаше дека Монаган е „добар татко“. Сега Лаура тешко може да се натера да го каже неговото име, нарекувајќи го цело време ѓубре.

Лаура се обидува да го обнови својот живот со помош на нејзината „карпа“ – новиот партнер Енди Чемберс (33). Долго време ѝ требало повторно да им верува на мажите. Таа се молела еден ден таа и инженерот за лифт Енди да добијат бебе.

„Ниту една казна не би била доволна“

Loading...

И се надева дека ќе работи со жени заробени во насилни врски. Лаура бара минлива утеха држејќи ги детските играчки, кадифните играчки, па дури и облеката што нејзините деца ја носеле на денот на нивната смрт.

Но, таа никогаш не може да му прости на Монаган:

„Никогаш не би била доволна никаква казна. Тоа што го направи е надвор од човечкото разбирање. Секогаш ќе го носам споменот на моите драги деца и сакам да ги направам горди. Тешко е да се има повеќе деца по она што се случи, но сакам да ја одржам таа надеж жива. Секогаш ќе бидам мајка, тоа е сè што сум сакала и Џордан не може да ми го одземе тоа“.