На американската влада ѝ се заканува блокада поради неусвојувањето на буџетот

Сподели со своите пријатели

Остануваат уште само четири дена за да се договори американскиот Конгрес за буџетот на владините организации.

Loading...

Доколку не го сторат тоа до крајот на неделата, ќе има делумно затворање на владата, пренесува CNN.

Пратениците се надеваа дека завчера ќе објават двопартиски договор за буџетот, но тој сè уште не е објавен.

Сè уште има бројни несогласувања, а претседателот на Претставничкиот дом Мајк Џонсон, републиканецот од Луизијана, е под огромен притисок да се бори за отстапки за конзервативците.

Демократите во Сенатот изразија гнев и фрустрација поради ризикот од делумно затворање на владата.

Многумина ги обвинија републиканците за безизлезната ситуација, пренесува Index.hr.

„Што не е во ред со овие луѓе? Ова е главната работа со која Конгресот треба да се занимава“, рече сенаторката Елизабет Ворен од Масачусетс.

„Републиканците не можат да се организираат во моментов ниту за најосновната работа што треба да ја работат. Ова е смешно“.

Loading...

Сенаторот Џон Тестер, демократ од Монтана, рече: „Подобро да нема проблем. Ова го правиме на секои шест месеци. Ова е сон. Треба да го правиме она за што сме избрани, да ја финансираме владата, а не да ја уриваме“.

Сенаторот Џо Манчин, демократ од Западна Вирџинија, рече: „Се колнам во Бога, тоа што се случува е погрешно. Ние си играме со американскиот народ кој зависи од централната влада, а не можеме ни да се договориме за буџетот“.

Водачот на мнозинството во Сенатот Чак Шумер, демократ од Њујорк, предупреди на ризикот од затворање на владата и рече дека се во тек „интензивни дискусии“.

Водачот на малцинството во Сенатот, Мич Меконел, предупреди дека затворањето на владата ќе биде „штетно за земјата“ и рече дека може да се избегне доколку Домот и Сенатот работат заедно.

Претседателот Џо Бајден денеска ќе одржи средба со четворицата најважни лидери на Конгресот.

Белата куќа ќе се обиде да ги убеди пратениците да одобрат поголема помош за Украина.

Претставничкиот дом заседава утре, така што останува уште малку време до крајниот рок во петок.

За да може договорот да биде постигнат пред крајниот рок, потребно е со него да се согласат сите 100 сенатори.

Loading...

Од 1 март треба да почне финансирањето на министерствата за земјоделство, енергетика, транспорт, бранители, урбан развој и некои други владини организации кои се задолжени за задачи како дистрибуција на лекови и воена изградба.

Финансирањето за други владини организации, вклучително и министерствата за правда, трговија, одбрана, безбедност, образование, внатрешни работи и здравство, како и Агенцијата за заштита на животната средина и законодавната власт, треба да се спроведуваат почнувајќи од 8 март.

Централната власт веќе се подготвува за можност за блокада. Секое министерство и агенција има свој план и процедури за тој случај.

Се предвидува колку вработени би требало да бидат отпуштени, кои дејности би биле прекинати и кои вработени извесно време би можеле да работат без плата.