На 61 година почина најстариот мажјак од горила во светот

Сподели со своите пријатели

Ози, најстариот машки горила на светот и третата најстара горила на светот, почина во вторникот во Зоолошката градина во Атланта, соопшти институцијата. Имаше 61 година.

Loading...

Причината за смртта на горилата сѐ уште не е позната, соопшти зоолошката градина.

Ози се сметаше за вистинска легенда во зоолошката градина и беше единствениот преживеан член од првобитната генерација на горили што пристигна со отворањето на африканската дождовна шума на Форд во 1988 година, се вели во соопштението.

Минатата недела, персоналот забележал пад на апетитот на Ози и го охрабриле да јаде.

„Во текот на последните 24 часа, тимовите го лекуваа кога покажа симптоми, вклучително и отекување на лицето, слабост и неможност да јаде или пие“, се вели во соопштението.

Ќе биде извршена обдукција за да се утврдат причините за смртта.

Смртта на Ози дојде само неколку дена откако неговиот пријател од живеалиштето, Чумба, беше еутанизиран поради лошо здравје.

Таа имаше 59 години. Двајцата живееле заедно во живеалиште во зоолошката градина во Атланта и се заедно повеќе од 15 години.

Loading...

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Zoo Atlanta (@zooatl)

 

Посетителите често го гледаа Ози како дреме во неговиот омилен простор, поточно во куп дрвена волна. Неговите омилени задоволства биле портокалите и зелката.

„Ова е голема загуба за зоолошката градина во Атланта. Иако знаевме дека еден ден ќе дојде ова време, оваа неизбежност не ја спречува длабоката тага што ја чувствуваме поради загубата на легендата“, рече Рејмонд Б. Кинг, претседател и извршен директор на зоолошка градина.

Според Светскиот фонд за дивиот свет (WWF), горилите од западните низини се наведени како критично загрозени.

Поради ловокрадството и болестите, популацијата на овој вид е намалена за повеќе од 60% во последните 20 до 25 години, според WWF.

Според зоолошката градина, Ози има повеќе од 20 потомци. Тој ги остави ќерката Кучи, синовите Кекла, Стади и Чарли, внуката Лулу, правнуката Енди и правнукот Флојд, кои живеат во зоолошката градина во Атланта, се вели во соопштението.

Loading...

Остатокот од неговото потомство живее во други акредитирани зоолошки градини во САД и Канада.