24.04.2015 14:45

МВР со детали за вчерашното приведување во Куманово


Врз основа на добиени судски наредби, во текот на вчерашниот ден, МВР изврши претреси на три локации во Куманово.

При претресите пронајдени и привремено одземени се: четири парчиња од по 200 грама ТНТ со кафеава боја,  знаме на Р.Албанија со натпис ИЛИРИДА, покана од УЧК, десетина ЦД-eа, мобилни телефони, СИМ картички, УСБ мемориски стикови, компјутери, фотографии и филм за апарат.

loading...

По завршување на претресот приведени се Р.Р.(44) и Р.Ш.(38).

По целосно расчистување и документирање на настанот ќе следи кривична пријава против Р.Р. поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „недозволено држење на оружје или распрскувачки материи“.

Против истиот и во претходниот период биле поднесени кривични пријави за „напад на службено лице при вршење работи на безбедноста“ и недозволена трговија со оружје.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments