Може ли Северна Кореја со ракети да ги погоди САД?

Сподели со своите пријатели

Од интерконтинентални балистички ракети (ИЦБМ) до хиперсонично оружје што потенцијално може да ја избегне одбраната и проектилите испукани од железница, подморници или патни мобилни фрлачи, Северна Кореја изврши рекорден број ракетни тестови оваа година.

Loading...

Се верува дека Пјонгјанг се подготвува за својот прв тест за нуклеарно оружје во последните пет години.

За севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, ова оружје – кое тој го следеше пркосејќи на строгите светски санкции – е клучно за одбрана на неговото владеење од какви било потенцијални напади од она што тој ги смета за „непријателски сили“, кои во суштина се САД и Јужна Кореја.

Некои аналитичари веруваат дека крајната цел на Ким можеби е да ја нападне Јужна Кореја, како што неуспешно се обиде да направи неговиот дедо Ким Ил-сунг во 1950 година, и да го одврати Вашингтон да му помогне на Сеул во случај на војна.

Иако 38-годишниот Ким изгледаше подготвен да се разоружа на почетокот на неговото владеење, тој ја затвори вратата за таа опција во септември, прогласувајќи го нуклеарниот статус на Северна Кореја „неповратен“ и одобрувајќи нов закон со кој се дава право на превентивна употреба на атомско оружје.

Колку бомби има Северна Кореја?

За време на Ким, кој ја презеде власта во 2011 година, Северна Кореја изврши четири нуклеарни тестови, сите во Пунгје-ри, планинска област во северната провинција Хамгјонг.

Во првата, во октомври 2006 година, беше измерена помалку од еден килотон, а моќноста на последниот, во септември 2017 година, беше проценета на 250 килотони.

Тоа е најмалку 16 пати посилно од бомбите (15 и 20 килотони) што ги користеа САД за уништување на јапонските градови Хирошима и Нагасаки во 1945 година.

Loading...

Ханс Кристенсен и Мет Корда од Билтенот на атомските научници проценуваат дека Пјонгјанг моментално може да поседува доволно фисивен материјал – јадрото на атомските бомби – за да произведе 45 до 55 нуклеарни оружја и дека Северна Кореја досега има составено од 20 до 30 боеви глави.

Други веруваат дека бројките би можеле да бидат уште поголеми.

Анкит Панда, висок соработник во Карнеги Организацијата за меѓународен мир, изјави за Ал Џезира во неодамнешното интервју дека Северна Кореја веројатно има 40 до 70 нуклеарни боеви глави во производство.

„Некои од тие боеви глави се термонуклеарни оружја со поголема моќност, а повеќето боеви глави се оружје за фисија со релативно помала моќност“, рече тој.

Експертите сега велат дека седмата нуклеарна проба на Северна Кореја е неизбежна, а сателитски снимки повторно покажуваат копање тунел и изградба на помошни згради во Пунџи-ри.

Ван Ван Дипен, експерт за оружје за масовно уништување и неширење во Стимсон центарот, изјави за Ал Џезира дека очекуваниот тест може да вклучи детонација на „голема“ нуклеарна боева глава со поголема моќност од последната бомба.

Или може да вклучи помала и полесна „минијатуризирана“ боева глава која може да се монтира на проектили со краток дострел за „тактичка“ или борбена употреба.

Поседувањето на оваа способност, исто така, би можело да и овозможи на Северна Кореја да постави неколку такви боеви глави на еден ICBM, дозволувајќи една ракета да погоди неколку цели во исто време.

Loading...

Проектилот има дострел од 12.974 километри

Тој предупреди дека, дури и да се спроведе тестот, „нема да можеме да дознаеме што е тестирано, поради ограничените информации“.

Додека Северна Кореја има десетици нуклеарни бомби, не е јасно дали има способност да гаѓа непријателски цели во Јужна Кореја, Јапонија и САД.

Експертите тврдат дека оваа можност зависи од повеќе фактори.

Прво, Пјонгјанг треба да развие ракети кои можат да летаат на тие растојанија; второ, нуклеарното оружје треба да се прилагоди за ракети со краток, среден или долг дострел.

Експертите сметаат дека Пјонгјанг го постигнал првиот услов и дека има оружје со кое може да ги нападне соседите и дека во 2017 година покажал капацитет да лансира проектил што може да стигне до брегот на САД.

Станува збор за проектил Хвасонг-15, успешно тестиран проектил кој има дострел од 12.874 километри.

Во март оваа година, Северна Кореја објави дека тестирала ракета со уште поголем дострел, Хјасонг-17.

Loading...

Но, прашањето е дали Северна Кореја може да ги прилагоди своите нуклеарни бомби за да ги собере во носот на проектилот.

Група експерти на Обединетите нации минатата година објави дека неименувана членка на ОН пријавила дека Северна Кореја има способност да монтира нуклеарни боеви глави на ракети со краток, среден и долг дострел.

Ако ова е вистина, Пјонгјанг има нуклеарни ракети со кои може да ги гаѓа соседните земји.

Сепак, сè уште не се знае дали може да ги нападне и САД.

Третиот фактор е поврзан со технологијата ICBM.

Кога овие проектили ќе бидат лансирани, тие одат во вселената и потоа повторно влегуваат во атмосферата на Земјата пред брзо да паднат во нивните наменети цели.

Loading...

Експертите велат дека останува да се види дали Северна Кореја може да произведе штит способен да заштити нуклеарна ракета за време на турбулентното повторно влегување во атмосферата.

Џон Тиерни, извршен директор на Центарот за контрола на оружјето, рече дека некои експерти не веруваат дека „Северна Кореја сè уште совладала каква било способност да минијатуризира и успешно да распореди оружје“ на ICBM, а исто така се сомневаат дека го усовршила „ракетниот способност успешно да ги издржи брзините и температурите при повторното влегување“.

Тој истакна дека најновото тестирање на ICBM на Северна Кореја се смета за неуспешно, но рече дека постои загриженост бидејќи Пјонгјанг „продолжува да тестира и подобрува со прилично брзо темпо“.

„Заемно нуклеарно одвраќање“

Други тврдат дека само затоа што Пјонгјанг сè уште не тестирал ракета што оди во вселената и повторно влегува во атмосферата, не значи дека ја нема.

Други способности кои Северна Кореја се обиде да ги подобри оваа година вклучуваат ракетен маневрирање, или способност за избегнување на одбраната, како и лансирање од различни платформи, вклучувајќи железнички вагони и нова експериментална подморница.

Loading...

Сето ова може да го отежне непријателот да го открие и уништи овој тип на оружје.

Северна Кореја тестирала и ракети со цврсто гориво, технологија што го прави ракетите полесен за транспорт и побрз за лансирање од оние на течно гориво.

И покрај овој напредок, експертите забележуваат дека САД, кои имаат бази и војници во Јужна Кореја и Јапонија, имаат супериорност во нуклеарното и конвенционалното оружје во споредба со Северна Кореја.

Фицпатрик рече дека Вашингтон има способност да ја нападне Северна Кореја со проектили лансирани од подморници во Пацификот и од бомбардери Б-52, додека може да користи и проектили од островот Гуам и ракети ICBM од западниот брег на Калифорнија.

Тој очекува дека ќе има некакво „взаемно одвраќање“ во североисточна Азија, во кое „Северна Кореја ќе ги одврати САД од започнување превентивна војна, а САД ќе ја одвратат Северна Кореја од користење нуклеарно оружје“.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања во Северна Кореја можете да ги прочитате ТУКА.