Можат ли Украинците да го кренат во воздух Кримскиот мост?

Сподели со своите пријатели

Руската веб-страница Nevs.ru во својот извештај наведува дека украинските сили со американска поддршка ги засилиле нападите во областа на мостот на Крим, пренесува Ал Џезира.

Loading...

Затоа, се поставува прашањето: кои се целите на Киев зад него и како Русија ќе одговори во случај мостот да биде тешко оштетен.

Јасно е дека САД го поддржуваат уништувањето на мостот на Крим, се додава во извештајот.

Nevs.ru го цитира поранешниот врховен командант на американската војска во Европа, пензионираниот генерал Бен Хоџис, кој пред неколку дена изјави:

„Мостот на Крим мора да се уништи. Штом ќе се уништи мостот на Крим, тој ќе ги промени правилата на Крим“.

Тој верува дека изолацијата на Крим ќе го направи полуостровот неподобен да служи како база за руските вооружени сили во нејзините различни формации.

Како што пренесува Nevs.ru, американската војска смета дека онеспособувањето на мостот на Крим ќе создаде сериозни пречки за движењето на воените конвои со опрема и залихи.

Во извештајот се цитира Алексеј Журављов, првиот заменик-претседател на комитетот за одбрана на руската Државна дума, кој вели:

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: Соборивме 22 украински дронови над Крим и Црното Море

„Ако украинските вооружени сили имаа можност да го кренат во воздух мостот на Крим, тоа ќе го направеа одамна“.

Трн во око

Журављов додаде дека мостот е „како трн во око“ кон Запад, бидејќи сведочи за фактот дека Русија вложува големи напори за подобрување и развој на полуостровот, за разлика од „поранешните привремени сопственици“.

Според него, поканата на американскиот генерал ја открива желбата на Америка да ја лиши Русија од превласт во Црното Море и да ја неутрализира руската флота.

Журављов нагласи дека Бен Хоџис воопшто не е заинтересиран за можниот успех на украинските сили, чија контраофанзива останува во застој и многу далеку од Крим.

Тој нагласи дека доминацијата на руската флота во регионот ја остава Северноатлантската организација без можност таму да биде присутна.

Доволно е Вашингтон да ги поттикне украинските сили додека се „седи“ во својата удобна фотелја во Вашингтон, на девет илјади километри од борбената зона.

Може ли Киев да го разнесе кримскиот мост?

Како што пренесува порталот Nevs.ru, воено-политичкиот аналитичар Михаил Онуфриенко објаснува дека постои теоретска можност за нова саботажа на мостот, но дека Киев нема можност тоа да го спроведе во пракса, нагласи тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пеколна ноќ низ Украина: Има ранети и загинати (ВИДЕО)

Онуфриенко смета дека е практично невозможно да се уништат столбовите на мостот на Крим, бидејќи за тоа се потребни многу експлозиви кои не можат да се испорачаат таму.

Loading...

Тој додаде дека беспилотните летала може да се користат за гаѓање на мостот со проектили доколку успеат да навлезат во рускиот систем за противвоздушна одбрана.

Но, во овој случај, коловозот и железничката пруга на мостот ќе бидат брзо санирани, се додека главните столбови не се урнат.

Резервниот офицер Владимир Гундаров изјави за Nevs.ru дека Киев моментално бара нови американски ракети со долг дострел кои можат да стигнат до мостот на Крим.

Сепак, тој изрази сомнеж за можноста за спроведување на таков план.

„Украинските вооружени сили веруваат дека мостот на Крим треба да биде цел на проектили, но ние го штитиме од земја, од воздух, па дури и под вода. Така, за разлика од беспилотните летала, овие проектили ќе бидат полесни за соборување од беспилотните летала“, објасни тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тензии меѓу Киев и Варшава: Полска ќе престане да испорачува оружје на Украина

Одговорот на Москва

Онофриенко смета дека Москва нема да троши пари за организирање кампањи за односи со јавноста, како што прават противниците.

Тој посочува дека армијата е огромен механизам и дека треба да работи непречено и јасно во сите правци и да се фокусира на спроведување на планот на Генералштабот.

Стотици илјади луѓе се вклучени во борбени операции и „нема време за одвраќање“.

Loading...

Гундаров нагласува дека се уште нема потреба од дополнителни мерки за заштита на мостот на Крим, додавајќи:

„Неодамна изградивме потпори таму и делумно го затворивме водното подрачје“, така што беспилотните летала нема да можат да се приближат до столбовите на мостот на Крим.

Онофриенко верува дека Украинците можат да го нападнат мостот само преку медиумите, додавајќи:

„Сето тоа се ПР кампањи“. Дури и во Киев, политичарите отворено го кажуваат ова. Тие постојано создаваат лажна слика. Нивната стратешка офанзива пропадна“.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.