Москва: Украинците се обиделе да убијат руски тајкун

Сподели со своите пријатели

Федералната служба за безбедност (ФСБ) на Русија спречила обид за атентат врз рускиот милијардер Константин Малофеев, соопшти службата за односи со јавноста на ФСБ.

Loading...

Украинските специјални служби се обиделе да го убијат рускиот тајкун, тврди ФСБ во соопштението објавено од ТАСС.

„ФСБ на Руската Федерација спречи обид за атентат врз јавна личност, претседателот на одборот на директори на групата Цезарград, Константин Малофеев, организиран од украинските специјални служби“, се вели во соопштението.

ФСБ тврди дека организатор на наводното злосторство е Денис Капустин, руски државјанин роден 1984 година, кој живее во Украина и работи под контрола на украинската безбедносна служба СБУ.

Тој е основач и еден од водачите на рускиот волонтерски корпус.

Русите тврдат дека убиството требало да се изврши со активирање на импровизирана експлозивна направа прикачена под автомобилот на Малофеев.

Тие наведуваат и дека на сличен начин била убиена и руската новинарка Дарија Дугина, ќерка на рускиот филозоф и ултранационалист Александар Дугин.

Според руската разузнавачка служба, Капустин бил организатор и директен учесник во неколку терористички напади во Русија.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германски тенкови пристигнуваат во Украина

Им помогна на сепаратистите во Доњецк и Милорад Додик

Константин Малофеев е руски политичар и претприемач, попознат како „православен олигарх“ поради неговата очигледна религиозност.

Малофеев беше санкциониран од ЕУ и САД поради неговата вмешаност во руската анексија на Крим во 2014 година.

Украина го обвини за финансирање нелегални проруски паравоени групи.

Малофеев на руската телевизија рече дека Русите треба да бидат свесни дека нивната земја води света војна во Украина против сатанистите и паганите.

Минатата година, Гласот на Америка (VOA), повикувајќи се на американски функционер, објави дека Константин Малофејев помогнал во финансирањето на претседателската кампања на Милорад Додик пред изборите во 2018 година.

Во 2018 година, медиумите од БиХ пишуваа дека Малофејев, за кој се вели дека е близок човек на рускиот претседател Владимир Путин, бил вклучен во операција чија цел била да обезбеди финансиска поддршка за властите на Република Српска, која е под контрола на Милорад Додик. соопштија денеска медиумите во Босна и Херцеговина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шојгу: Муницијата со ураниум ќе им наштети на украинските војници, како во Косовската војна во 1999 година

Се испоставило дека Малофејев е лице на кое му е забранет влез во БиХ, а со овој факт се соочил на 30 мај кога припадниците на граничната полиција му забраниле влез во земјата, во која планирал да влезе преку аеродромот во Бања Лука, каде што пристигнал со приватен авион.

Порталот Кликс тврди дека имал пристап до документот за протерувањето на Малофејев и наведува дека во него се наведува дека тој претставува „закана за БиХ, јавниот ред, јавниот ред и мир, јавното здравје на БиХ или меѓународните односи на БиХ“.

Loading...

На списокот на лица кои се под санкции на Европската Унија и САД

Малофеев од 2014 година се наоѓа на списокот на лица под санкции од страна на Европската унија и САД поради акции насочени кон дестабилизација на Украина.

Порталот Журнал тогаш дополнително објави дека Малофејев, кога бил протеран од Босна и Херцеговина, планирал да одржи средба со лидерите на Република Српска на која ќе разговараат за купување државни обврзници на субјектите во износ од околу 200 милиони евра.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руската поп-ѕвезда која го критикуваше Путин пронајдена мртва

Додик, наводно, се обидел лично да интервенира за да се погрижи државните полицајци да го пуштат Малофејев од авионот, но од таа интервенција не испадна ништо, па пропадна и планираната средба, односно договорот за трансакцијата.

Финансира конзервативни активисти во Европа

Малофејев наводно е и спонзор на Агенда Европа, организација која се бори против правата на ЛГБТ и промовира крајно конзервативни ставови.

Нивните цели се да забранат геј бракови, абортуси, пренатална дијагностика и медицински потпомогнато оплодување, а сакаат да го отежнат разводот.

Нивните цели се да донесат закони со кои се забранува „пропаганда“, легализирање на домашното школување во сите земји и воведување приговор на совеста за лекарите и фармацевтите.

Во Хрватска, Агенда Европа се бореше за уставно дефинирање на бракот како заедница на маж и жена и против усвојувањето на Истанбулската конвенција.

Во Полска тој стои зад законот кој ги казнува жените кои абортираат со затворска казна.

Loading...