Москва: Создаваме уште две армии и 30 нови формации

Сподели со своите пријатели

Руските власти во средата објавија дека нејзините војници ги потиснуваат украинските сили и дека официјална Москва ќе ја зајакне својата армија со додавање на две нови армии и 30 нови формации до крајот на оваа година, пренесува Ројтерс.

Loading...

Русија, која започна инвазија на Украина во 2022 година, брзо повлече дел од своите сили на исток и југ по прекумерното проширување, но бавно напредува откако украинската контраофанзива минатата година не постигна значителни придобивки, според Британците. агенција.

Моментално контролира нешто помалку од една петтина од Украина, а рускиот претседател Владимир Путин им нареди на војниците да напредуваат дополнително откако Москва минатиот месец го зазеде малиот град Авдијевка во источна Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Песков: Русија ги повикува земјите од Блискиот Исток на воздржаност

„Групи руски војници продолжуваат да го туркаат непријателот од нивните позиции“, им рече министерот за одбрана Сергеј Шојгу пред високите генерали, додавајќи дека „САД и нивните сателити се многу загрижени за успехот на руските вооружени сили“.

Разузнавање: Војната на пресвртница

Русија, која регрутирала стотици илјади војници со договор, ќе создаде две нови армии и 30 формации, вклучувајќи 14 дивизии и 16 бригади, рече Шојгу.

Шефовите на западните разузнавачи велат дека војната може да биде на пресвртница бидејќи на официјален Киев му треба повеќе оружје од западните сојузници за да избегне дополнителни неуспеси на бојното поле. Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин во вторникот изјави дека опстанокот на Украина е загрозен.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија одби да го осуди нападот на Иран врз Израел

Русија окупираше 65.000 квадратни километри украинска територија од инвазијата во 2022 година, според податоците од проектот „Русија е важна“ на школата Харвард Кенеди, додава Ројтерс.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...