Москва: Демарш до канадскиот в.д. за изјавите за промена на режимот во Русија

Сподели со своите пријатели

На канадскиот вршител на должноста во Русија денеска му беше врачен остар протест во Министерството за надворешни работи на Русија поради изјавата на канадската министерка за надворешни работи Мелани Џоли за намерата на официјална Отава да ги искористи сите „економски, политички и дипломатски средства“ да се постигне целта за „промена на режимот“ во Русија.

Loading...

Како што соопшти Министерството за надворешни работи на Русија, на канадскиот дипломат му било кажано дека таквите изјави се неприфатливи и дека се во спротивност со обврските на Канада како земја потписничка на Виенската конвенција за дипломатски односи од 1961 година, како и со општоприфатените принципи. и нормите на меѓународното право.

Беше нагласено дека руската страна го задржува правото на соодветни контрамерки во зависност од понатамошните чекори на Канада, пренесува Танјуг.