Монструмот од Флорида бил член на расистичка организација

Сподели со своите пријатели

Лидерот на екстремистичката расистичка организација Република Флорида, Џордан Џереб изјавил дека обвинетиот нападач од Флорида, Николас Круз бил член на неговата група и дека учествувал во нивните паравоени вежби во Талахаси.

Николас Круз е приведен откако во среда во средно училиште во Паркленд, Флорида започна пукање и усмрти 17 лица, а обвинет е по 17 точки за убиство со предумисла.

Џордан Џереб за АП, објаснува дека неговата група сака Флорида да стане само нивна лична држава на белците и дека се спроведуваат „спонтани демонстрации“, а се обидува да не учествува во модерниот свет.

ФБИ бил предупреден за напаѓачот во Флорида

Loading...

Тој нагласил дека не го познавал Круз лично и дека тој „се однесувал според сопствените убедување по однос на тоа што го направил и дека само тој е одговорен за тоа“.

Џереб исто така рекол дека Круз имал проблеми со девојката и дека верува оти за време на нападот кој е изведен на Денот на вљубените, не е случајност.


Leave a Reply