Момче минало 2.800 километри пеш за да ја види баба си

Сподели со своите пријатели

Ромео, кој има само десет години, се преселил во Сицилија со неговиот татко и мајка си, оставајќи ја баба му во Лондон. Сфаќајќи во разговорот со неа колку е осамена баба Розмари, Ромео и неговиот татко тргнале пеш кон Лондон.

 

Loading...

With my special dad in Trafalgar Sq

Публикувахте от Romeo's Big Journey Home в Четвъртък, 24 септември 2020 г.

 

Таткото на малиот Ромео, Фил Кокс, е англиски новинар кој бил киднапиран и измачуван во 2017 година за време на неговиот престој во Дарфур, каде сакал да сними што се случува во тој регион, каде што Амнести Интернешнл се бори против употребата на хемиско оружје против цивили.

 

Trafalgar Square and interviews

Публикувахте от Romeo's Big Journey Home в Четвъртък, 24 септември 2020 г.

 

По овој трауматичен настан, Фил се преселил во Палермо со неговата сопруга Џована и неговиот син Ромео. Бабата Розмари останала во Велика Британија, оддалечена од нив 2.800 километри.

 

Loading...

 

За време на карантинот, Фил и Ромео решиле да пешачат од Италија до Велика Британија, сметајќи дека е невозможно да се оди во Англија со авион поради ограничувања поврзани со коронавирусот, а исто така и поради лошата здравствена состојба на нивната баба.

Така, на 18 јуни, таткото и синот тргнале од Палермо пеш по познатата аџилак рута што минува низ Италија, Швајцарија, Франција и Велика Британија (Виа Францигена).

 

🙂🇬🇧In quarantine and my london neighbours Olivia and Elizabeth came to give me biscuits and a football to kick in my…

Публикувахте от Romeo's Big Journey Home в Сряда, 23 септември 2020 г.

 

Таткото и синот патувале со велосипед и пеш, а нивното патување го следеле многумина преку нивните профили на социјалните мрежи од профилот Romeo’s Big Journey Home.

Кога пристигнале на плоштадот Трафалгар во Лондон, држејќи школка што е симбол на аџилак, ги пречекале аплаузи од сите луѓе кои ги следеле авантурите на малиот Ромео и неговиот татко на Фејсбук.

После дожд, ветер, силно сонце, тие пристигнале во Лондон на 20 септември, но за да ја видат својата баба треба да почекаат уште две недели, бидејќи толку време ќе поминат во задолжителниот карантин што го бара британската влада за сите оние кои пристигнуваат од странство.

Loading...

 

👨‍👦🇬🇧Boarding! Merci France! 🇫🇷No foot passengers allowed so had to find these bicycles to be allowed on! 🤪🇬🇧Boarding…

Публикувахте от Romeo's Big Journey Home в Събота, 19 септември 2020 г.

 

Нивната авантура ја следеа многу медиумски куќи, за кои Ромео изјави дека дошол до идеја да ја посети својата баба, бидејќи разговарајќи со неа на телефон, сфатил колку е осамена и болна.

„Навистина сакав да одам и да ја видам додека татко ми сакаше да ми помогне. Така најдовме начин да патуваме на еколошки начин, а истовремено и забавен“, вели Ромео.

Loading...

Тој истакна дека сака да открива нови работи и места и дека сака да им помогне на пријателите кои имаат здружение кое им помага на имигрантите, како и на децата од Италија, кои не можеле да учат за време на карантин, бидејќи немале таблет или компјутер.

 

👨‍👦❤️Il mio super papà che porta il mio zaino e si prende cura di me! 🙂Sono molto meglio e sulla strada di nuovo….

Публикувахте от Romeo's Big Journey Home в Вторник, 8 септември 2020 г.

 

Неговиот татко Филип рече дека Сицилија е дел од Европа и дека како таква е прекрасно место за растење.

Loading...

„Ни се допаѓа близина на морето и мислам дека ваквите искуства им помагаат на децата да патуваат низ сопствената фантазија, да ги реализираат своите соништа, нивниот свет кој ќе биде таков што ќе ја штитат планетата со секој гест, секогаш кога е можно. Сакам Ромео да научи да ги гледа и разгледува сите опции во животот, да биде одговорен граѓанин“, заклучи Филип Кокс.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *