Мистериозна смрт на познатиот фудбалер: Дал гол на наместен натпревар, набргу потоа го пронашле мртов (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Страшна приказна која наскоро ќе „наполни“ цел век.

Loading...

Седнете и прочитајте ја најневеројатната фудбалска приказна што ќе ја слушнете денес:

Неколку недели претходно, Германија ја анектираше Австрија, нејзината татковина. На преполниот стадион „Пратер“, двете земји се сретнаа на пријателски натпревар, замислен како церемонија во чест на Аншлус и обединување. Идејата не било да се биде победник и нерешено било договорено со резултат 0: 0. Сепак, Синделар имал различни планови.

Во 70 -та минута, откако пропуштил неколку ветувачки можности, успеал да ја забие топката во мрежата. Тој гол со насмевка го прославил, танцувајќи пред кутијата каде што седеле нацистички службеници. Девет месеци подоцна, тој бил пронајден мртов во неговиот стан со девојката до него.

 

 

Роден е во Козлов во Чешка, тогашна Австро-Унгарија, на 10 февруари 1903 година. Кога бил уште млад, се преселил во Виена, каде што неговиот татко, ковач, барал работа. Играл фудбал на улица и неговиот талент бил забележан. На возраст од 15 години, тој бил преземен од локалниот клуб Херта Виена.

Loading...

Една година претходно, неговиот татко починал во Италија додека се борел во Првата светска војна. По неколку успешни сезони во Херта, во 1924 година се преселил во Австрија Виена. И покрај повредите, не му требало многу време да стане миленик на навивачите, а поради неговиот стил на игра, тој брзо станал првата тема за разговор за виенската фудбалска елита. Неговиот начин на движење и играње без топка биле нешто што никогаш не го виделе досега. Се зборувало дека има мозок во нозете и дека фудбалот го игра како што велемајсторите играат шах.

Во првите три сезони во Австрија, тој го освоил Купот три пати и една титула. Тој брзо ја пренесел својата форма од клубот во националниот фудбал. Тој станал клучна фигура за волците на Австрија, која станувала се посилна фудбалска сила. Во триесеттите години доминирале со европскиот фудбал, па Манчестер Јунајтед го барал и бил подготвен да издвои многу пари. Тој одбил. Тој бил ѕвезда во Австрија, снимил и неколку реклами, за часовници и млеко, на пример, пишува на Фејсбук страницата Фудбал и Политика.

 

 

Сепак, на крајот на деценијата, фудбалот морал да запре во Европа, поради нацистите. Кога Хитлер пристигнал во Австрија, Синделар одбил да се поклони. Тој бил страстен социјалист, а многу пријатели од клубот, вклучително и претседателот, биле Евреи, нацистите им забранија да спортуваат, па ФК Австрија останале без половина тим.

Германскиот фудбалски сојуз, ДФБ, не ја заборавиле радоста на Синделар и начинот на кој ги понижил. Сепак, дури и тој, арогантен, се восхитувал на неговите вештини, па дошла идејата да му понудат откуп: ќе се откаже од Австрија и ќе се пресели да игра за германската репрезентација. Синделар одбил.

Утрото на 23 јануари 1939 година, пријателот на Синделар, Густав Хартман, го пронашол безживотното тело на Матијас, како лежи на креветот до девојката во несвест, Камил Кастинол, која починала кратко потоа во болница. Објаснувањето дадено од полицијата било дека парот бил отруен со јаглерод моноксид, како последица на неисправна грејалка. По шест месеци полицијата ја прекинала истрагата.

Loading...

Случајот никогаш не бил расветлен. Постојат и теории на заговор, како што е самоубиство, бидејќи Матијас не можел да ги поднесе нацистите што ја уништуваат неговата сакана Виена. Сепак, најверојатната теорија е дека токму овие нацисти го отстраниле преку нивните оперативци во Гестапо, бидејќи тој останал запаметен како фудбалер кој им се спротивставил.

И сите знаеме дека ретко кој се осмелил да им застане на патот.