Мистериозна појава поставена на неочекувано место, среде пустина стои огромен предмет (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Среде пустината Мохаве, на кратко растојание од напуштениот град Крукеро во Калифорнија, на врвот на карпестиот рид, ќе најдете огромен ‘рѓосан „мегафон“ прицврстен со завртки на две карпи, со внатрешен крст.

Loading...

‘Рѓосаниот мегафон стоел таму среде никаде со години, најверојатно со децении. Металниот конус долг 2,4 метри е обемен и требало многу напор да се постави таму во пустината без патишта.

Одговорот на тоа е никој не знае зошто, иако многу луѓе ги изнеле своите најдобри претпоставки. Се разбира, некои сугерираат дека се вонземјани (како и секогаш) или некаква мапа на богатство – едниот крај на цевката покажува кон рид со петроглифи издлабени во карпата, што можеби ги создал народот Чемеху пред стотици години.

„Целта на мистериозниот чувар е претпоставка на сите, но едно објаснување е дека тоа било поврзано со тестирање на хемиско оружје“, напиша Ерик Едвардс. „Ваквите испрашувања беа спроведени во тајни и оддалечени области на пустината Мохаве во 40-тите и 50-тите години на минатиот век.

 

 

Во ноември 1943 година, морнарицата на САД постави тест станица во близина на градот Иниеокерн. Под кодно име „Проект камила“, а во соработка со Проектот „Менхетн“, страницата се користеше за производство на ракети и авионско оружје пред да се искористи за тестирање на траекторите на модели атомски бомби исфрлени од бомбардерите Б-29 Суперфортрес – тип што на крајот би паднал атомски бомби од Хирошима и Нагасаки.

Loading...

Како такво, се претпоставува дека е можно „мегафонот“ да бил всушност сирена, која се користела за да се предупредат вработените да ја исчистат областа пред да се спроведе тестот.

Сара Роби, професор по историја на Државниот универзитет во Ајдахо, се сомнева во тоа. „Верзиите од раната студена војна скоро секогаш имаат правоаголни усти, сирените со воздушен напад од Втората светска војна навистина не изгледаа така, дури ни оние кои беа повеќе цилиндрични“, рече таа.

Роби сугерира дека ова би можело да биде поврзано со тестовите спроведени тука, но мерен инструмент, на пример за откривање на удари од долг дострел.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *